<< Phellodon fuligineoalbus, borov plutozob | Gobe | Phellodon niger, črni plutozob >>

Phellodon melaleucus, beločrni plutozob

Phéllodon melaléucus (Sw. ex Fr.) P. Karst. (1881)
Rod: Phellodon - plutozobi

Phéllodon melaléucus, beločrni plutozob
Phéllodon melaléucus - neužitna belocrni plutozob

ZNAČILNOST: robustni trosnjak je plutaste konstitucije in nepravilno okrogle oblike, črne barve in z belim robom, sestavljen je iz več stisnjenih in povezanih klobučkov, ki ima vsak svoj klobučevinasti bet, le ti pa so deloma poraščeni z bodicami ali iglicami, trosnjak je gniloživka.

KLOBUK: 2-6 cm širok trosnjak je nepravilno okrogle oblike, večinoma z zvitimi robovi, zgoraj delno zravnan in nekoliko uleknjen, nagrbančen, klobučevinast, črn in z belim robom, zgornja površina ima občasno plitvo vdolbino in je sprva žametna ter sčasoma razvije radialne gube, trosnjak je plodno telo, ki je sestavljeno oziroma zlito iz več manjših trosnjakov s klobučki nepravilnih oblik, ki ima vsak v spodnjem delu črni bet, klobuk je koncentrično razdeljen z črno-rjavimi do črnimi kolobarji v sredini in z belim robom, robovi so večinoma valoviti.

TROSOVNICA: je bodičasta oziroma prekrita z koničastimi bodicami (ali iglicami), iz njih se sproščajo trosi, sprva so bodice bele, s starostjo pa postopoma porjavijo, bodice so dolge 1-3 mm in se spuščajo proti betu, zelo mladi trosnjaki pogosto še nimajo bodic oziroma so le te vidne s povečevalom.

BET: 1-1.5 cm dolg in do 5 mm širok, bolj ali manj valjast, debel in črno-rjave do črne klobučevinaste barve, proti dnišču gladek do fino vlaknast, nesvetleč, v dnišču nekoliko debelejši, v zgornjem delu proti klobuku je poraščen z bodicami, več betov je včasih pri dnu zraščenih.

MESO: sivkasto rjavo, v dnišču beta je temnejše barve, vlaknasto meso je razporejeno v odtenkih rjave do rdečkasto rjave barve, plutasto in žilasto, blagega in rahlo grenkega okusa, v starosti s pikantnim vonjem po grškem senu.

TROSI: 3.5-4.5 x 3-4 µm, elipsoidni ali skoraj okrogli, bodičasti, hialini oziroma brezbarvni, neamiloidni, trosni prah je belkast.

RASTIŠČE: ektomikorizna vrsta tvori simbiotsko razmerje s koreninami različnih dreves, tako z listavci kot z iglavci, kot so: hrast, bukev, kostanj, breza, bor in smreka, hife se ovijejo okoli korenin dreves in pri tem pride do izmenjave hranil, najdemo ga na tleh med mahom, običajno na kislih peščenih tleh, posamič ali v manjših skupinah, po več skupaj se jih razraste čez veje ali iglice, uspeva poleti in jeseni, redek.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Aleš Tomažič.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Calodon alboniger (Peck) Seeler (1942), Calodon graveolens (Pers.) Quél. (1886), Calodon graveolens var. melaleucus (Sw. ex Fr.) Quél. (1888), Calodon graveolens var. nigricans Bourdot & Galzin (1924), Calodon graveolens var. ramosus Bourdot & Galzin [as 'ramosum'] (1924), Calodon melaleucus (Sw. ex Fr.) Quél. (1886), Hydnellum albonigrum (Peck) Ragab (1953), Hydnellum graveolens (Pers.) P. Karst. (1879), Hydnellum melaleucum (Sw. ex Fr.) P. Karst. (1879), Hydnum albonigrum Peck (1898), Hydnum delicatum Schwein. (1832), Hydnum ellisianum (Banker) Sacc. & Trotter (1912), Hydnum graveolens (Pers.) Fr. (1838), Hydnum graveolens subsp. melaleucus (Sw. ex Fr.) Legue (1908), Hydnum graveolens var. melaleucum (Sw. ex Fr.) Mussat (1901), Hydnum graveolens var. subzonatum Peck (1903), Hydnum leptopus var. graveolens Pers. (1825), Hydnum melaleucum Sw. ex Fr. (1815), Hydnum pullum var. graveolens (Pers.) Duby (1830), Hydnum pygmaeum Yasuda (1921), Hydnum subzonatum (Peck) Sacc. & D. Sacc. (1905), Phellodon alboniger (Peck) Banker (1906), Phellodon brunneoroseus Snell (1956), Phellodon delicatus (Schwein.) Banker (1906), Phellodon ellisianus Banker [as 'ellisianum'] (1906), Phellodon graveolens (Pers.) P. Karst. (1882), Phellodon melaleucus f. suspensis Zmitr. (2018), Phellodon melaleucus f. violascens Donk (1933), Phellodon niger var. alboniger (Peck) K.A. Harrison (1961), Sarcodon pygmaeus (Yasuda) S. Ito (1955)

SpeciesFungorum:414466




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2067

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:26
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.131 sekundah.