<< Phellinus populicola, topolov plutač | Gobe | Phellodon confluens, zraščeni plutozob >>
Phéllinus trémulae (Bondartsev) Bondartsev & P.N. Borisov (1953)
Rod: Phellinus - plutači
ZNAČILNOST: imenovan je po drevesih trepetlikah, na katerih raste in ima luknjičasto trosovnico pod trdim vrhnjim delom. Je zelo nevaren škodljivec, saj povzroča belo trohnobo in napredujoče razbarvanje stržena oz. srčevine drevesa (t.i. heartrot) ter posledično dokončen razpad drevesa.
KLOBUK: do 20 cm širok in do 15 cm ali več debel trosnjak ima kopitasto obliko, je poličasto oz. konzolno priraščen na osnovo, na vzdolžnem prerezu je najpogosteje trikotne oblike, spodnja ploskev s trosovnico je skoraj vodoravna, zgornja površina je sivo črne do skoraj črne barve in stara zelo hrapava, spodnja površina je rjavkasta in luknjičasta, rob je nekoliko svetlejši in svetlo rjavkast, je trd in lesen, v več letih zraste v več plasteh in lahko po višini presega širino.
TROSOVNICA: je luknjičasta in rjavkasta, pore so majhne in rjasto rjave, stare cevke so v več plasteh in napolnjene z belim micelijem, ki se kaže kot bela lisa na površini, trda.
BET: ga nima, trosnjak je navadno stransko priraščen na osnovo.
MESO: rjavkasto, leseno, trdo, ima močan vonj po zimzelenu, brez značilnega okusa.
TROSI: 4.5-5 x 4-4.5 µm, skoraj kroglasti, gladki, hialini, trosni prah je belkast.
RASTIŠČE: raste kot parazit v listnatih gozdovih na živih in odmrlih delih dreves, predvsem trepetlik, posamič ali v manjših skupinah, kot trajnica uspeva vse leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Fomes igniarius f. tremulae Bondartsev (1912), Fomes tremulae (Bondartsev) P.N. Borisov (1940), Ochroporus tremulae (Bondartsev) Fiasson & Niemelä (1984)
Priprava opisa: Miro Šerod
Phellinus tremulae, trepetlikin plutac
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2062