<< Phaeotremella frondosa, uhljata drhtavčica | Gobe | Phallus impudicus, smrdljivi mavrahovec >>
Phállus hadriáni Vent. (1801)
Rod: Phallus - mavrahovci
ZNAČILNOST: iz dozorelega vijoličasto črnega jajca zraste bel receptakulum oz. spužvasti bet s črno zeleno glavo oz. klobukom, ki smrdi po kvasovkah. Imenovan je po nizozemskem botaniku Hadrianusu Juniusu.
KLOBUK: 10-15(20) cm visok, mlad je podoben belemu jajcu velikosti do 4 cm in z dolgo korenino, kasneje se zunanja površina jajca obarva rožnato ali rožnato-vijolično do vijolično črno, staro lahko tudi rjavo, pod zunanjo ovojnico je debela, prosojna in sluzava plast, podobna želeju, ki kmalu na vrhu poči, iz razpoke pa se sčasoma dvigne dolg bel in spužvast bet, z mavrahu podobnim klobukom, s katerega se širi smrad, ki privablja muhe, sprva je klobuk kupolast in temno zelen do zelenkasto črn, kasneje pa nepravilno mrežast oz. rebrast, s podolžnimi in prečnimi rebri z jamicami, polnimi olivno zelenkaste smrdeče trosne mase, na kateri se pasejo muhe in raznašajo trose.
TROSOVNICA: je vsa rebrasta in črno zelena površina klobuka s smrdečo trosno maso, trose raznašajo žuželke.
BET: 6-11(16) x 2-3 cm, valjast, gobast, spužvast, votel, krhek, bel do kremaste barve, lahko tudi rumenkast, proti dnu nekoliko debelejši, dnišče pri dozorelih gobah tiči v razpočenem želejastem jajcu z vijolično črno površino.
MESO: belo, dokler je pod ovojnicami, še ne smrdi in je prijetnega okusa, kasneje je penasto in spužvasto, mehko in porozno, smrdi po kvasovkah in je neokusno.
TROSI: 3-4 x 1.5-2 μm, valjasti, gladki, hialini, trosi so svetlo rumeno zelenkasti.
RASTIŠČE: raste skupinsko na gozdnih tleh pod listavci ali tudi zunaj gozdov, na njivah in vrtovih, na javnih zelenicah in tratah, na peščenih tleh, pozno poleti in jeseni, redek.
Čas rasti: -VIII-IX-X-
UPORABNOST: mlada užitna, dokler ne smrdi, ovojnice odstranimo in pripravimo samo trden sredinski del gobe.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Hymenophallus hadriani (Vent.) Nees (1816), Ithyphallus imperialis (Schulzer) Jacz. (1911), Ithyphallus impudicus var. imperialis (Schulzer) De Toni (1888), Ithyphallus impudicus var. iosmos (Berk.) De Toni (1888), Phallus caninus var. hadriani (Vent.) Quél. (1886), Phallus hadriani f. minor Priou (1986), Phallus imperialis Schulzer (1873), Phallus impudicus var. iosmus (Berk.) Lind (1913), Phallus iosmos Berk. (1836)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 2049