From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Phaeomarasmius erinaceus, ježasti sehlíček

<< Phaeolus schweinitzii, žoltorobi rjavopor | Gobe | Phaeotremella foliacea, listasta drhtavčica >>

Phaeomarasmius erinaceus, ježasti sehlíček

Phaeomarásmius erináceus (Fr.) Scherff. ex Romagn. 1937
Rod: Phaeomarasmius - sehlíčki

Phaeomarásmius erináceus, ježasti sehlíček
Phaeomarásmius erináceus - neužitna jezasti sehlícek

ZNAČILNOST: ker ima goba po površini številne iglice, zaradi katerih je podobna ježu, je dobila značilno ime, po strukturi pa so ji podobne Marasmius - sehlíce. Drobna gobica raste skupinsko kot gniloživka (saprofit) na odpadlih vejah listnatih dreves.

KLOBUK: 1-1.5(2) cm, sprva dežnikasto poloblast ali izbočen, kasneje lahko nekoliko ploščat, nažlebkan, sprva rumeno-rjavkast ali okrasto-rjav in končno rjavkast, na osredju nekoliko temnejši, luskast, površina je polna iglicam podobnih dlačic oz. drobnih ščetinastih temnejših lusk, rob je sprva podvihan in pozneje štrlijo z njega navzven luske.

TROSOVNICA: lističi so sprva bledo rumeno-rjavi do okrasti, pozneje rjavkasti do rjasto-rjavkasti ali cimetasto rjavi in včasih z belo ostrinko, redki in dobro razviti, debeli, skoraj žilasto potekajo do roba klobuka, priraščeni na bet, z vmesnimi lističi proti robu.

BET: 1-3 cm visok, do 3 mm debel, tanek in dolg, valjast, rjavkast in zgoraj svetlejši in belkast ter spodaj temnejši, luskast, včasih kriv ali v dnišču zavit, proti dnišču nekoliko debelejši, upogljiv in elastičen kot trava.

MESO: okrasto do rjavkasto, tanko, žilavo ali elastično oz. upogljivo, vlaknasto v betu, brez značilnega vonja in blagega okusa.

TROSI: 10-12(13) x 7-9 μm, mandljaste do citronaste oblike, gladki, trosni prah je rjav do rjasto rjav.

RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih kot saprofit na ležečih in odpadlih vejah in vejicah listavcev, predvsem na vrbah, hrastih, bukvah, brezah in jelšah, tudi na grmovju ali grmičevju, na vlažnih mestih gozdov in blizu močvirij ali obrežij, raste skupinsko pomladi in jeseni, ni pogost.
Čas rasti: -IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: po strukturi so ji podobne Marasmius - sehlíce.

Foto: Mihela Žunko.

SINONIMI: Agaricus aridus Pers. (1828), Agaricus erinaceus Fr. (1828), Agaricus lanatus Sowerby (1814), Dryophila erinaceus (Fr.) Quél. (1886), Naucoria arida (Pers.) M. Lange (1957), Naucoria erinaceus (Fr.) Gillet (1876), Phaeomarasmius aridus (Pers.) Singer (1951), Pholiota erinaceus (Fr.) Rea (1922)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:102851

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/PhaeomarasmiusErinaceus
Page last modified on 20 november 2023 12:07