<< Peniophora quercina, hrastova opnovka | Gobe | Peziza arvernensis, bukovinska skledica >>

Periconia byssoides, koprivna nitka

Pericónia byssoídes Pers. (1801)
Rod: Periconia - nitke

Pericónia byssoídes, koprivna nitka
Pericónia byssoídes - neužitna koprivna nitka

ZNAČILNOST: zelo majhen trosnjak ima videz bucike, je tanek kot nitka in ima na vrhu glavico, ki je grozdasti skupek trosov, raste pa množično na suhih steblih koprive. Je nespolna zaprtotrosnica ali anamorf in fitopatogena gliva (bolezen povzročujoč organizem na rastlinah). Nekatere medicinske raziskave kažejo, da ima gliva protitumorsko delovanje in protiglivične lastnosti.

KLOBUK: do 2 mm visok trosnjak ima na vrhu glavico premera do 0.25 mm, v kateri so grozdasti skupki trosov ali konidiji, je temno rjav ali črn, tudi temno vijolično moder, raste pokončno oziroma pravokotno na površino stebla in množično na posušenih steblih velikih kopriv (Urtica dioica), krhek.

TROSOVNICA: trosi ali konidiji rastejo grozdasto skupaj in so videti kot glavica trosnjaka, konidioforji (hife, na katerih nastajajo konidiji) so temno rjavi.

BET: predstavlja največji del po višini trosnjaka, zelo tanek kot nit, temno vijolično moder do temno rjav ali črn, pokončen in raven ali rahlo upognjen, krhek.

MESO: črno, krhko, brez značilnega vonja ali okusa.

TROSI: 10-15 µm, kroglasti, bradavičasti, trosni prah je rjave barve.

RASTIŠČE: raste na posušenih steblih kopriv, na odmrlih steblih in tudi na listnih pegah zelnatih rastlin ter na listnem odpadu, množično skupinsko, uspeva jeseni in v zimskem času, ko od kopriv ostanejo samo suha stebla, redka.
Čas rasti: -IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Cephalotrichum byssoides (Pers.) Kuntze [as 'byssodes'] (1898), Periconia pycnospora Fresen. (1850), Periconia pycnospora f. citri Penz. (1882), Periconia pycnospora f. israelitica Rayss & Borut (1958), Sporocybe byssoides (Pers.) Fr. (1832)

SpeciesFungorum:144538




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2019

Login

Datum zadnje spremembe strani: 09 avgust 2023 15:26
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.116 sekundah.