<< Peniophora incarnata, mesnordeča opnovka | Gobe | Peniophora quercina, hrastova opnovka >>

Peniophora polygonia, trepetlikova opnovka

Penióphora polygónia (Pers.) Bourdot & Galzin (1928)
Rod: Peniophora - opnovke

Penióphora polygónia, trepetlikova opnovka
Penióphora polygónia - neužitna trepetlikova opnovka

ZNAČILNOST: trosnjak je podoben tanki opni, ki se dokaj široko razraste na trepetlikovih drevesih in ima glede na vlažnost ali suhost različno obarvano površino, je nevaren patogen organizem in uničuje drevesa, povzroča pa belo trohnobo.

KLOBUK: trosnjak je tanka in več kvadratnih cm velika lesna goba, nepravilne oblike oz. skoraj okrogle ali podolgovate oblike, skupinsko razdrobljena ali strnjena po vejah, je resupinat in torej s hrbtom priraščena na podlago, začne se tvoriti kot okrasto sivorožnata lisa debeline od 0.1 do 0.2 mm in ima v končni fazi obliko opne oz. tanke plasti, površina se obarva glede na mokro ali suho stanje in je v vlagi motno belkaste in bledo rožnate barve ter voskaste strukture in gladka, suha je sivkaste do rjavkaste barve in skoraj skorjasta ali bradavičasta, rob pa je v suhem stanju vlaknast in krhek ter razkriva tudi temno rjave spodnje strani.

TROSOVNICA: je celotna zunanja površina trosnjaka.

BET: ga ni, trosnjak je priraščen na osnovo.

MESO: sveže je voskasto in rjavkasto, pozneje pa prožno, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 8.5-10.5 x 3-4 µm, gladki, cilindrični in rahlo ukrivljeni, blago alantoidni, hialini, trosni prah je svetlo rdeč ali rožnat.

RASTIŠČE: raste skupinsko v listnatih gozdovih predvsem na živih in odmrlih delih trepetlik, na štorih in odpadnih deblih ali vejah, na lubju in skorji, uspeva vse leto, rastna doba je pozno poleti in jeseni.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE:

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Aleurodiscus polygonius (Pers.) Höhn. & Litsch. (1908), Auricularia polygonia (Pers.) Mérat (1821), Coriolus polygonius (Pers.) Imazeki (1943), Corticium polygonium Pers. (1794), Cryptochaete polygonia (Pers.) P. Karst. (1889), Gloeocystidium polygonium (Pers.) Höhn. & Litsch. (1908), Gloeocystidium polygonium var. fulvescens Bres. (1925), Terana polygonia (Pers.) Kuntze (1891), Thelephora polygonia (Pers.) Pers. (1801), Xerocarpus polygonius (Pers.) P. Karst. (1881)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:254040




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2012

Login

Datum zadnje spremembe strani: 19 oktober 2022 21:43
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.177 sekundah.