<< Neoboletus xanthopus, rumenobetni novogoban | Gobe | Neofavolus alveolaris, satjasta novostrnjenka >>

Neobulgaria pura, čedna novobolgarka

Neobulgária púra (Pers.) Petr. (1921)
Rod: Neobulgaria - novobolgarke

Neobulgária púra, čedna novobolgarka
Neobulgária púra - neužitna cedna novobolgarka

ZNAČILNOST: želatinasta in prosojna gobica je sprva podobna votlemu lončku, kasneje se splošči in raste na skorji odpadlih bukovih debel skupinsko kot v grozdu.

KLOBUK: 1-2.5(5) cm širok trosnjak ima najprej obliko votlega lončka (apotecij), pozneje je sploščen, zgornja ploskev je bele do svetlo rožnate barve z vijoličnim odtenkom, svetleča, rob je v začetku dvignjen in narezljan, zunanja stran je nekoliko temnejša, drobno zrnata, nesvetleča, polagoma pa se zožuje v kratek pecljat bet.

TROSOVNICA: je na zgornji ploskvi trosnjaka in bele do svetlo rožnate barve z vijoličnim odtenkom, trosi so brezbarvni.

BET: sprva ga ni, ker je gobica prirasla na osnovo, z rastjo pa se pozneje gobica v spodnjem delu zožuje v kratek pecljat bet.

MESO: belkasto do svetlo rožnato, mehko, prožno, želatinasto oz. žoličasto, prosojno, brez značilnega vonja ali okusa.

TROSI: 7.5-9 x 3.5-4.5 µm, elipsoidni, gladki, hialini, z dvema kapljama v notranjosti, v mešičku (askusu) je po 8 trosov v eni vrsti, trosni prah je brezbarven.

RASTIŠČE: raste v grozdastih šopih na skorji odpadlih bukovih debel in vej, poleti in do zime, ni pogosta.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: Obstajajo tudi različice z žolčastim trosnjakom rjavo vijolične barve, ki je bolj blazinasto napet in ne sploščen, grozdasto nakopičeni trosnjaki brez betov pa se pojavljajo v šopih v istem času na skorji odpadlih bukovih vej.

Foto: Luka Šparl.

SINONIMI: Bulgaria pura (Pers.) Fr. (1822), Burcardia pura (Pers.) Kuntze (1891), Burckhardia pura (Pers.) Kuntze (1891), Ciboria violascens (Rehm) Jaap (1910), Coryne foliacea Bres. (1905), Craterocolla pura (Pers.) Sacc. (1888), Helotium violascens (Rehm) Boud. (1907), Hymenoscyphus violascens (Rehm) Mig. (1913), Neobulgaria foliacea (Bres.) Dennis (1956), Neobulgaria pura var. foliacea (Bres.) Dennis & Gamundí (1969), Ombrophila pura (Pers.) Quél. (1886), Ombrophila violascens Rehm (1891), Peziza pura Pers. (1796)

Priprava opisa: Miro Šerod

Neobulgaria pura, cedna novobolgarka

SpeciesFungorum:275748




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1927

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:07
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.185 sekundah.