<< Mycena cinerella, pepelasta čeladica | Gobe | Mycena epipterygia, prevlečena čeladica >>
Mycéna crocáta (Schrad.) Fr. (1871)
Rod: Mycena - čeladice
ZNAČILNOST: drobna gobica ima v betu oranžno rdeč mleček oz. sok, ki povzroči rdeče črte na starajočem klobučku in je zanimiva, ker nas ob dotiku obarva.
KLOBUK: do 2.5 cm širok klobuček je svetlo rumeno rjav do olivne barve, zvončaste oblike s široko in temnejšo grbo na osredju, s staranjem pridobi vzdolžne rdečkaste črte, ki so posledica rdečega mlečka, ki zaide tudi v meso klobuka.
TROSOVNICA: lističi s staranjem pridobijo rumeno rdeče odtenke na belkasti osnovi, so neenakomerno dolgi in delno prosevajo skozi tanko meso klobukove povrhnjice.
BET: do 10 cm visok in do 1 mm debel, zelo vitek, votel, vendar napolnjen z oranžno rdečim mlečkom, ko pa mleček odteče, opazimo več rumenih in oranžnih odtenkov, spodnja četrtina beta je poraščena z belimi micelijskimi vlakni in ta del gobe je pogosto skrit v listnem odpadu, včasih je kriv.
MESO: oranžno rdečkasto zaradi mlečka, brez značilnega okusa in vonja.
TROSI: 7-10 x 4.5-6.5 μm, eliptični, gladki, amiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste v bukovih gozdovih iz manjših lesnih ostankov, ki jih prekriva debelejša plast listja, na apnenčasti ali ilovnati podlagi, skupinsko, poleti in jeseni, je pogosta.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: Podobna Mycena haematopus, krvobetna čeladica je manjša, ima temnejši mleček, raste v večjih šopastih skupinah in nima rumenih odtenkov. Mycena galopus, mlečna čeladica pa ima bel mleček in je med pogostejšimi čeladicami.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus crocatus Schrad. (1794), Agaricus croceus var. crocatus (Schrad.) Pers. (1828), Mycena crocata f. croceifolia Pérez-De-Greg. (2008), Mycena crocata var. vogesiana Quél. (1886)
Priprava opisa: Miro Šerod
Mycena crocata, zoltosocna celadica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1856