(preusmerjen od Gobe.MycenaAmmoniaca)
<< Mycena inclinata, pripognjena čeladica | Gobe | Mycena maculata, pegasta čeladica >>
Mycéna leptocéphala (Pers.) Gillet (1876)
Rod: Mycena - čeladice
ZNAČILNOST: zelo majhna gobica je imenovana po vonju po kloru in ima zvonaste ali stožčaste svinčeno sive klobučke z dolgim in tankim betom.
KLOBUK: 0.6-1.5 cm, sprva koničast in pozneje stožčast ali zvonast, bledo siv do svinčeno siv, je masten, v vlagi je na površini zelo opazno progast in na osredju temnejši, star se na robu pogosto cepi.
TROSOVNICA: lističi so bledo sivi, z belim robom, srednje razmaknjeni, niso gosti, ozko pritrjeni, pred betom zaokroženi navzgor.
BET: 3-7 cm visok, 1-2 mm debel, roževinasto siv, gladek, precej lomljiv, ima vodnato meso, zgornji del je drobno poprhan, je kriv.
MESO: sivkasto, vodnato, drobljivo, diši po klorirani vodi ali po dušikovi spojini, brez značilnega okusa.
TROSI: 5-10 x 4-7 µm, elipsoidni, amiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste v mahovnatih tratah, med visoko travo, na poljih in travnikih, na gozdni stelji ali med robidami, posamič ali v gručah, od poletja do zime, pogosta.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: Podobni sta ji Mycena abramsii, zgodnja čeladica, ki je večja in ima manj masten klobuk, raste pa na listavcih in Mycena stipata, šopasta čeladica, ki ima bolj masten klobuk, je robustnejša in raste na štorih iglavcev, obe pa dišita po kloru.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus alcalinus ß leptocephalus (Pers.) Fr. (1821), Agaricus leptocephalus Pers. (1800), Agaricus leptocephalus subsp. caesius Pers. (1828), Mycena alcalina var. chlorinella J.E. Lange (1914), Mycena chlorinella (J.E. Lange) Singer (1936), Mycena leptocephala var. minuta Arnolds (1982)
Priprava opisa: Miro Šerod
Mycena leptocephala, klorova celadica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1871