<< Mutinus caninus, pasji klinček | Gobe | Mutinus ravenelii, Ravenelov klinček >>
Mutínus élegans (Mont.) E. Fisch. (1888)
Rod: Mutinus - klinčki
ZNAČILNOST: iz podgobja sprva zraste bela in jajcu podobna krogla z zametkom gobe v notranjosti, nato med rastjo trosnjak predre belo ovojnico in se pokončno dvigne do 15 cm v višino, je bolj čokat in ima v primerjavi z betom daljši klobuk kot podobne vrste klinčkov. V medicini oz. v farmakologiji velja za gobo z zdravilnimi snovmi, saj le te zavirajo rast več mikroorganizmov (npr. streptokoke, salmonele, stafilokoke in kvasovko candido), ki so za ljudi patogeni, torej deluje kot antibiotik.
KLOBUK: popolnoma odrasel trosnjak je do 15 cm visok, v predelu glave je dolg do 5 cm, širok je 1.5-2 cm, sprva raste v sferični ali jajcu podobni beli krogli visoki 2-3 cm in delno potopljeni v tla, na prerezu lahko vidimo zasnovo klobuka s sluzasto zeleno trosno plastjo (gleba) in pod njo rdečkasto osnovno plast, med rastjo trosnjak predre belo ovojnico, ki se razpre v 2-3 lopute ali krake in ostane ob vznožju trosnjaka, ki se dvigne pokonci, klobuk postane stožčast in podoben želodu ter prekrit z zeleno do olivno zeleno sluzasto plastjo, v kateri so trosi, neprijetno zaudarja in s tem privablja muhe, ki raznašajo trose, v kratkem času pa sluzna plast izgine in ostane le spodnja, ki je oranžno rdečkaste barve; jajca se odpirajo počasi, kar traja do 2 tedna.
TROSOVNICA: nahaja se na površini sluzastega klobuka, ki s smradom privabi muhe in druge žuželke, da nato raznašajo trose.
BET: 6-10 cm visok, debel 0.8-1.3 cm, vitek, sprva iz trdega in zbitega tkiva, pozneje je med rastjo sestavljen iz luknjičavih celic oz. močno naguban, postopoma se zoži do ozkega vrha z majhno odprtino na konici, votel in zelo krhek, sprva bel, kasneje bledo rožnat do oranžen ali rdečkast, kmalu živo rdeč do oranžno rdečkast (predvsem v zgornji polovici), s staranjem pa barva postopoma izgublja intenzivnost in se proti dnišču spremeni v rožnato belo, sprva je bet raven in kasneje rahlo ukrivljen, na podlago je priraščen z belkastimi rizomorfi, ki spominjajo na rastlinske korenine.
MESO: belo, ima neprijeten in smrdeč vonj, ki je delno kovinski, celo rahlo sladkoben, neznačilnega okusa.
TROSI: 4-7 x 2-3 µm, podolgovato elipsoidni, gladki, vdelani v glebo, trosni prah je zelenkasto rjav.
RASTIŠČE: raste kot saprofit z razgradnjo odmirajoče organske snovi, v vlažnih listnatih gozdovih v bližini razpadlih in preperelih štorov in hlodov ter na lesnih sekancih, v vrtovih in na kmetijskih območjih, ki so obogatena z gnojem, posamič ali v majhnih skupinah, pozno poleti in jeseni ter celo do začetka zime, redek.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna, nekateri uživajo mlado gobo, dokler je še zaprta v ovojnici.
Foto: www.press.uillinois.edu
SINONIMI: Corynites elegans Mont. (1856)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1839