<< Melogramma spiniferum, bukova trgača | Gobe | Merismodes anomala, nepravilna razdelkarica >>
Meripílus gigánteus (Pers.) P. Karst. (1882)
Rod: Meripilus - velezraščenke
ZNAČILNOST: veliki trosnjak zraste preko 60 cm široko v obliki velikega, pahljačastega grma, okrasto rjavih barv, na pritisnjenih mestih takoj počrni, po čemer jo lahko takoj ločimo od podobnih gob.
KLOBUK: 10-20 cm široki pahljačam podobni trosnjaki so 1-2 cm debeli, zoženi proti betu, zraščenim z drugimi beti, površina je gladka, drobno luskasta, okrasto rjava, s temnejšimi koncentričnimi progami, na poškodovanih mestih pa močno potemni.
TROSOVNICA: je luknjičasta in belkasta do bledo okrasta, cevke so kratke in luknjice drobne, da izgleda skoraj gladka, na pritisk ali pri sušenju pa močno počrni.
BET: je kratek ali pa ga sploh ni, je bel, iz zadebljene gmote v dnišču se razraščajo druga nad drugo številne pahljače.
MESO: belo, na zraku pordeči, nato počrni, vlaknato, močno diši in je nekoliko kiselkastega okusa.
TROSI: 6-7 x 4.5-6 µm, široko elipsasti, gladki, s tankimi stenami, neamiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste na štorih listnatega drevja, predvsem na hrastih, na koreninah, poleti in jeseni, razmeroma pogosto.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, mlada in kuhana je užitna, stare gobe pa so preveč žilave in zato neužitne, sicer pa je vsestransko uporabna.
PODOBNE VRSTE: Če na pritisk ne počrni in raste na koreninah jelke (Abies alba), je to Bondarzewia mesenterica, gorska bondarčevka, ki je pri nas precej redka in je mlada tudi užitna. Barve na pritisk ne spreminja tudi Grifola frondosa, velika zraščenka, ki ima znatno ožje pahljačaste klobučke in je užitna. Nekoliko podoben, vendar veliko manjši, je Abortiporus biennis, dvoletni polluknjičar, ki je zaradi žilavosti neužiten, na pritisk porjavi, bele luknjice pa na pritisnjenih mestih rdečkasto porjavijo, imajo labirintni izgled, redko so okrogle, prej zobate in potekajo po betu navzdol.
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Agaricus aequivocus (Holmsk.) E.H.L. Krause (1932), Agaricus multiplex Dill. (1719), Boletus cornutus J.F. Gmel. (1792), Boletus giganteus Pers. (1794), Boletus giganteus Schumach. (1803), Cladomeris gigantea (Pers.) Quél. (1886), Cladomeris gigantea var. fumosa Gillot & Lucand (1890), Cladomeris giganteus (Pers.) Quél. (1886), Clavaria aequivoca Holmsk. (1790), Flabellopilus giganteus (Pers.) Kotl. & Pouzar (1957), Grifola gigantea (Pers.) Pilát (1934), Grifola lentifrondosa Murrill (1904), Meripilus lentifrondosus (Murrill) M.J. Larsen & Lombard [as 'lentifrondosa'] (1988), Merisma giganteum (Pers.) Gillet [as 'giganteus'] (1878), Polypilus frondosus var. intybaceus Bondartsev (1953), Polypilus giganteus (Pers.) Donk (1933), Polyporus aequivocus (Holmsk.) E.H.L. Krause (1934), Polyporus frondosus Fr. (1838), Polyporus giganteus (Pers.) Fr. (1815), Polyporus lentifrondosus (Murrill) Murrill (1912)
Meripilus giganteus, crneca velezrascenka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1806