From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Lycoperdon umbrinum, iglična prašnica

<< Lycoperdon pratense, travniška prašnica | Gobe | Lyophyllum caerulescens, (vodoljubni zajček) >>

Lycoperdon umbrinum, iglična prašnica

Lycopérdon umbrínum Pers. (1801)
Rod: Lycoperdon - prašnice

Lycopérdon umbrínum, iglična prašnica
Lycopérdon umbrínum - neužitna iglicna prasnica

ZNAČILNOST: kroglasti ali hruškasti trosnjak je prekrit z iglicami, ki so proti betu redkejše, trosni prah dozorele gobe pa je rjav.

KLOBUK: 3-5 cm visok trosnjak je kroglaste ali hruškaste oblike in dokaj gosto prekrit s finimi temnimi iglicami ali bodicami, ki so proti širokemu betu redkejše, je rjav.

TROSOVNICA: je v notranjosti gobe, najprej je bela, nato pa vedno bolj rjava in se spreminja v prah.

BET: je dokaj širok, debel in kratek, svetlo rjav in gladek, včasih pa ga sploh ni.

MESO: sprva belo meso glebe je deloma trdo, pozneje je mehko in rumeno, končno pa se spremeni v rjavo prašnato snov, ki je brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 3.5 x 4.5 μm, bradavičasti, mandljasti, ovalni, trosni prah je rjav.

RASTIŠČE: uspeva v smrekovih gozdovih, na razpadajočih plasteh iglic, od poletja do pozne jeseni, zelo pogosto, vendar je zaradi varovalne barve manj opazna.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna, užitna je le mlada goba z belo in še trdno glebo, ovojnico in bet pa je potrebno zavreči.

PODOBNE VRSTE: Nekoliko ji je podobna Lycoperdon molle, rjava prašnica, ki je kroglaste oblike in s kratkim betom ter ima daljše mehke iglice, je bolj ali manj svetlo rjava in raste v gozdovih. Na travnikih raste Lycoperdon pratense, travniška prašnica, ki je bolj ali manj bela, s kratkimi in lomljivimi iglicami, prepoznavna je po skoraj ravnem temenu in so jo zato včasih imenovali potlačena prašnica, užitna pa je dokler je notranjost gobe bela. V gozdovih uspeva tudi zelo velika rjava in običajno glavata goba brez iglic - Pisolithus arhizus, barvarski grahovec, ki ima več centimetrov dolg bet in je skoraj povsem kroglaste oblike, gobo pa so včasih imenovali tudi češka gomoljika ter jo uporabljali v juhah in sicer le nekaj rezin grahaste notranjosti.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Lycoperdon hirtum (Pers.) Mart. (1817), Lycoperdon hirtum var. curtisiiforme (Hollós) Sacc. & Traverso (1910), Lycoperdon turbinatum var. hirtum (Pers.) J. Kickx f. (1867), Lycoperdon umbrinum f. fissispinum Kreisel (1962), Lycoperdon umbrinum var. curtisiiforme Hollós (1904), Lycoperdon umbrinum var. hirsutum Alb. & Schwein. (1805), Lycoperdon umbrinum ß hirtum Pers. (1801)

Priprava opisa: Miro Šerod

Lycoperdon umbrinum, iglicna prasnica

SpeciesFungorum:232824

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/LycoperdonUmbrinum
Page last modified on 27 junij 2023 15:40