<< Lycoperdon pratense, travniška prašnica | Gobe | Lyophyllum caerulescens, (vodoljubni zajček) >>

Lycoperdon umbrinum, iglična prašnica

Lycopérdon umbrínum Pers. (1801)
Rod: Lycoperdon - prašnice

Lycopérdon umbrínum, iglična prašnica
Lycopérdon umbrínum - neužitna iglicna prasnica

ZNAČILNOST: kroglasti ali hruškasti trosnjak je prekrit z iglicami, ki so proti betu redkejše, trosni prah dozorele gobe pa je rjav.

KLOBUK: 3-5 cm visok trosnjak je kroglaste ali hruškaste oblike in dokaj gosto prekrit s finimi temnimi iglicami ali bodicami, ki so proti širokemu betu redkejše, je rjav.

TROSOVNICA: je v notranjosti gobe, najprej je bela, nato pa vedno bolj rjava in se spreminja v prah.

BET: je dokaj širok, debel in kratek, svetlo rjav in gladek, včasih pa ga sploh ni.

MESO: sprva belo meso glebe je deloma trdo, pozneje je mehko in rumeno, končno pa se spremeni v rjavo prašnato snov, ki je brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 3.5 x 4.5 μm, bradavičasti, mandljasti, ovalni, trosni prah je rjav.

RASTIŠČE: uspeva v smrekovih gozdovih, na razpadajočih plasteh iglic, od poletja do pozne jeseni, zelo pogosto, vendar je zaradi varovalne barve manj opazna.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: neužitna, užitna je le mlada goba z belo in še trdno glebo, ovojnico in bet pa je potrebno zavreči.

PODOBNE VRSTE: Nekoliko ji je podobna Lycoperdon molle, rjava prašnica, ki je kroglaste oblike in s kratkim betom ter ima daljše mehke iglice, je bolj ali manj svetlo rjava in raste v gozdovih. Na travnikih raste Lycoperdon pratense, travniška prašnica, ki je bolj ali manj bela, s kratkimi in lomljivimi iglicami, prepoznavna je po skoraj ravnem temenu in so jo zato včasih imenovali potlačena prašnica, užitna pa je dokler je notranjost gobe bela. V gozdovih uspeva tudi zelo velika rjava in običajno glavata goba brez iglic - Pisolithus arhizus, barvarski grahovec, ki ima več centimetrov dolg bet in je skoraj povsem kroglaste oblike, gobo pa so včasih imenovali tudi češka gomoljika ter jo uporabljali v juhah in sicer le nekaj rezin grahaste notranjosti.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Lycoperdon hirtum (Pers.) Mart. (1817), Lycoperdon hirtum var. curtisiiforme (Hollós) Sacc. & Traverso (1910), Lycoperdon turbinatum var. hirtum (Pers.) J. Kickx f. (1867), Lycoperdon umbrinum f. fissispinum Kreisel (1962), Lycoperdon umbrinum var. curtisiiforme Hollós (1904), Lycoperdon umbrinum var. hirsutum Alb. & Schwein. (1805), Lycoperdon umbrinum ß hirtum Pers. (1801)

Priprava opisa: Miro Šerod

Lycoperdon umbrinum, iglicna prasnica

SpeciesFungorum:232824




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1719

Login

Datum zadnje spremembe strani: 27 junij 2023 15:40
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.196 sekundah.