<< Lentinellus ursinus, medvedja žilavka | Gobe | Lentinus arcularius, rombasta strnjenka >>
Lentínula edódes (Berk.) Pegler (1976)
Rod: Lentinula - nazobčanci
ZNAČILNOST: samoniklo raste kot zajedalska goba na drevesih in ima na rjavkastem klobuku značilne luske, lističi pa so rahlo nazobčani, po katerih je goba dobila ime. Že dalj časa to gobo gojijo, saj je okusna, velja pa tudi za eliksir življenja ali gobo dolgoživosti. Sprva so jo gojili na Kitajskem, pozneje pa na Japonskem, gojimo jo tudi v Sloveniji. Vsebuje zdravilno spojino lentinan s protivirusnimi in protirakavimi (citostatičnimi) učinki.
KLOBUK: 5-15 (20) cm, je okrogel ali nekoliko ledvičast, sprva poloblast in pozneje zravnan, mlad ima spodvihan rob, pozneje pa je nepravilno dvignjen navzgor, včasih je nekoliko grbast, svetlo rjave do temno rjave barve z rdeče rjavimi ali vijolično rjavimi odtenki in temnejšim središčem, po površini je posut z luskami oz. drobnimi krpičastimi ostanki ovojnice, še zlasti pri robu, ki dajejo videz kolobarja, na osredju je včasih razpokan, med robom klobuka in betom se včasih vidi pajčevinasta koprena.
TROSOVNICA: lističi so belkasti, pozneje okrasti in rožnati z rjavkastimi madeži, viličasto razcepljeni, gosti, ozki, rahlo nazobčani.
BET: 2-8 x 1-2 cm, rjav, žilav, luskast, nasajen središčno ali ekscentrično.
MESO: belo, žilavo, čvrsto, nežno, prijetnega vonja in okusa, še zlasti pri posušeni gobi.
TROSI: 5-6.5 x 3-3.5 μm, eliptični, gladki, neamiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: uspeva predvsem na listavcih, kot so hrast, javor, japonska jelša, kostanj, bukev, oreh idr., raste pozno poleti in jeseni, gojena pa čez vse leto.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, zelo okusna in cenjena goba. Šitake lahko pripravljamo kuhane v juhah, pražene, z dušeno zelenjavo ali pa jih le popečemo, posušene in zmlete pa so zaradi svoje arome odlični dodatek drugim jedem.
Že stoletja gobo uporabljajo ne le v kulinarične namene, temveč tudi v zdravilne namene. Goba ima koristne učinke na srce in ožilje, znižuje holesterol in krvni tlak ter krvni sladkor, ščiti jetra, stimulira imunski sistem in krepi organizem proti bakterijskim, virusnim in zajedavskim okužbam, zdravi določene vrste raka (ima anti-tumorni učinek), ovira razvoj virusa HIV, spodbuja izločanje urina idr. V trosnjakih šitakeja so z znanstvenimi raziskavami odkrili razen zdravilne spojine lentinan (to je kompleksen polisaharid - beta 1.3-glukan, ki še posebej spodbuja imunski sistem in deluje proti tumorjem!) še vrsto vitaminov skupine B, maščobe, encime, ogljikove hidrate in minerale, iz trosovnice pa izolirali kar nekaj biološko aktivnih substanc z več učinki. V gobi je več beljakovin kot v krompirju, koruzi, repi ali paradižniku. Med gojenimi gobami danes poznamo dva tipa trosnjakov: prvi tip (bolj kakovosten in dražji) se imenuje donko in ima debelejše meso ter grobo razpokano povrhnjico, drugi tip (cenejši) pa se imenuje koshin in je manj mesnat ter ima le rahlo razpokano povrhnjico.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Gregor Klarič.
SINONIMI: Agaricus edodes Berk. (1878), Armillaria edodes (Berk.) Sacc. (1887), Armillaria edodes f. sterilis Iwade (1944), Collybia shiitake J. Schröt. (1886), Cortinellus edodes (Berk.) P. Henn. (1900), Cortinellus edodes f. sterilis Iwade (1944), Cortinellus shiitake (J. Schröt.) Henn. (1899), Lentinus edodes (Berk.) Singer (1941), Lentinus mellianus Lohwag (1918), Lentinus shiitake (J. Schröt.) Singer (1936), Lentinus tonkinensis Pat. (1890), Lepiota shiitake (J. Schröt.) Nobuj. Tanaka (1889), Mastoleucomyces edodes (Berk.) Kuntze (1891), Tricholoma shiitake (J. Schröt.) Lloyd (1918)
Priprava opisa: Miro Šerod
Lentinula edodes, uzitni nazobcanec
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1615