<< Lactifluus oedematopus, debelobetni mlečnik | Gobe | Lactifluus piperatus, poprov mlečnik >>

Lactifluus pergamenus, pergamentasti mlečnik

Lactifluus pergaménus (Sw.) Kuntze (1891)
Rod: Lactifluus - mlečniki

Lactifluus pergaménus, pergamentasti mlečnik
Lactifluus pergaménus - užitna pergamentasti mlecnik

ZNAČILNOST: smetanovo bel klobuk ima dolgo podvihan rob, osredje pa je že skoraj od samega začetka rasti nekoliko udrto, lističi so ravno pripeti na bet, pogosto rosijo, mleček pa na zraku zeleni, z lugom (40 % KOH) pa takoj porumeni.

KLOBUK: 6-14 cm, raven, z močno podvihanim robom, kmalu na osredju udrt, star se razpre in postane lijast, gladek, belkast, svetlo okrast, včasih zelenkasto lisast, nikoli pa ni žametast.

TROSOVNICA: lističi so smetanove barve, gosti, na ranjenih mestih postanejo sivo zelenkasti in so ravno priraščeni na bet, pri mladih gobah je trosovnica pogosto orošena s prozornimi kapljami.

BET: 2-7 x 1-3 cm, valjast, včasih ožji proti dnišču, poln, trd, površinsko bolj ali manj gladek, belkast in rjavo lisast, pogosto je pri vrhu nekoliko orošen.

MESO: belkasto, trdo, pekoče, na prerezu izceja bel in oster mleček, ki na zraku pozeleni, z lugom pa reagira rumeno, nima značilnega vonja.

TROSI: 7-8.5 x 6-7 µm, skoraj okrogli, trosni prah je belkast.

RASTIŠČE: raste v mešanih gozdovih, skupinsko, poleti in v jeseni, pogosto.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: užitna, kakor tudi Lactifluus piperatus, poprov mlečnik, komur okus ni odbijajoč. Ni za globoko zamrzovanje.

PODOBNE VRSTE: Enako reakcijo mlečka ima tudi Lactifluus glaucescens, zeleneči mlečnik, le da je povsem bel, lističi potekajo daleč po betu navzdol, trosi pa so rahlo podolgovati. Lactifluus vellereus, polsteni mlečnik je lahko orjaški, pa tudi mlade primerke takoj odkrijemo zaradi polstenega, žametastega klobuka. Ne smemo pa užitnih belih mlečnic zamenjati s polsteno vlaknatimi vrstami, kot je Lactarius pubescens, barjanska mlečnica, ki raste na zelenicah pod brezami. Kosmate vrste mlečnic niso užitne. Obstajajo tudi podobne bele vrste gob iz drugih rodov, nekatere so užitne, bele gobe pa so lahko tudi smrtno nevarne.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Agaricus pergamenus Sw. (1809), Galorrheus pergamenus (Sw.) P. Kumm. (1871), Lactarius pergamenus (Sw.) Fr. (1838), Lactarius piperatus f. pergamenus (Sw.) S. Imai (1938), Lactarius piperatus var. pergamenus (Sw.) Rea (1922)

Lactarius pergamenus, pergamentasta mlecnica

SpeciesFungorum:230202




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1579

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.178 sekundah.