(preusmerjen od Gobe.LactariusVellereus)
<< Lactifluus piperatus, poprov mlečnik | Gobe | Lactifluus volemus, sočni mlečnik >>
Lactífluus velléreus (Fr.) Kuntze (1891)
Rod: Lactifluus - mlečniki
ZNAČILNOST: je skoraj v celoti bela goba, ki pušča mleček poprovega okusa, v gozdu pa jih že od daleč opazimo in hitro določimo, še posebej stare orjaške primerke z lijasto obliko, ki rastejo v velikih in strnjenih skupinah.
KLOBUK: 8-25 cm, sprva raven, s podvitim robom, kmalu pa postane na osredju udrt, rob se zravna in končno dvigne, klobuk postane globoko lijast, bela površina pa je že od vsega začetka žametna.
TROSOVNICA: lističi so sprva beli, pri starih gobah postanejo okrasti, so sprva gosti, kasneje pa vse bolj redki, debeli in široki, priraščeni na bet in potekajo nekoliko po betu navzdol.
BET: 3-8 x 1-4 cm, valjast, močan, proti dnišču ožji, kar še poudarja lijasto obliko klobuka, poln, bel in rahlo poprhnjen.
MESO: belo, trdo, na zraku postane okrasto, prijetnega vonja in pekočega okusa po popru, pekoč je tudi mleček, razen pri milem različku.
TROSI: 9-12 x 7.5-10 µm, skoraj okrogli, drobno bradavičasti, trosni prah je belkast.
RASTIŠČE: raste skupinsko pod listavci in iglavci, od poletja do pozne jeseni, zelo pogosto. Vrsta je mikorizna z mešanim drevjem.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: pogojno užitna, stare in surove gobe niso užitne, v Sloveniji običajno takih in podobnih vrst ne uživamo, saj v tem letnem času uspeva veliko drugih, bolj okusnih gob.
PODOBNE VRSTE: Enako velika, podobna po obliki in barvi je Lactarius controversus, spodvita mlečnica, ki ima rahlo rožnate lise in kolobarje na gladkem klobuku, rahlo rožnati pa so tudi lističi, precej peče, z daljšim kuhanjem pa se okus nekoliko omili, raste na zelenicah pod topoli v številnih primerkih. V višjih predelih na pašnikih pa raste nekoliko podoben Aspropaxillus giganteus, orjaški velepodvihanec, ki je le na obrobju žametast in je tudi užiten. Rahlo podobne, vendar manjše so tudi nekatere belkaste Russula - golobice, ki imajo tudi krhko in lomljivo meso, kot mlečnice, le da na prelomu ne izcejajo mlečka.
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Agaricus vellereus Fr. (1821), Galorrheus vellereus (Fr.) P. Kumm. (1871), Galorrheus vellereus var. exsulla P. Kumm. (1871), Lactarius albivellus Romagn. (1980), Lactarius aspideus var. hometii (Gillet) Nüesch (1921), Lactarius hometii Gillet [as 'hometi'] (1884), Lactarius vellereus (Fr.) Fr. (1838), Lactarius vellereus var. bertillonii Neuhoff (1956), Lactarius vellereus var. boudieri J. Blum (1965), Lactarius vellereus var. fuscescens J. Blum (1966), Lactarius vellereus var. hometii (Gillet) Boud. [as 'hometi'] (1905), Lactarius vellereus var. odorans J. Blum (1966), Lactarius vellereus var. queletii J. Blum (1966), Lactarius vellereus var. trifurcatus R. Schulz (1927), Lactarius vellereus var. typicus Maire (1937), Lactarius vellereus var. velutinus (Bertill.) Bataille (1908), Lactarius vellereus var. virescens Hesler & A.H. Sm. (1979), Lactarius velutinus Bertill. (1868), Lactifluus albivellus (Romagn.) Courtec. (2019), Lactifluus hometii (Gillet) C. Hahn (2020), Lactifluus vellereus var. hometii Blanco-Dios (2021), Lactifluus vellereus var. hometii (Gillet) C. Hahn (2020)
seznam×nadaljevalni trosovnica×mlecek
Lactarius vellereus, polstena mlecnica, poprovka
<< Lactifluus piperatus, poprov mlečnik | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Lactifluus volemus, sočni mlečnik >>
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1581