<< Lactarius subdulcis, sladkasta mlečnica | Gobe | Lactarius tabidus, sfrknjena mlečnica >>
Lactárius subumbonátus Lindgr. (1845)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke
ZNAČILNOST: goba s temno rjavim in nekoliko grbančastim oz. razbrazdanim klobukom uspeva v vlažnih gozdovih, ima vonj po cikoriji in vodeno beli mleček.
KLOBUK: 2-8.5 cm, sprva izbočen, kasneje se na osredju nekoliko poglobi in postane lijakast, je grbančast in ima vidne kolobarje oz. je radialno zguban, včasih je na osredju majhna grbica, površina je delno gladka in delno hrapava oz. razbrazdana, rjave do temno rjave barve, lahko tudi vijolično rjave barve ali celo z rdečkastimi odtenki, je higrofan, suh je cimetno rjav, rob je pogosto podvihan in ima star zareze.
TROSOVNICA: lističi so srednje gosti, sprva svetlo rjavi in kasneje oranžno rjavi, z vmesnimi kratkimi lističi proti obrobju, dolgi so pripeti na bet in gredo rahlo po betu navzdol.
BET: 2-5 x 0.3-1.3 cm, valjast, starejši na osredju votel, rahlo ukrivljen, suh in gladek, sprva okrasto rjav ali bledo rdečkasto rjav in kasneje oranžen ali cimetno rjavkast, lahko tudi rjav, še posebej proti dnišču, včasih raste po več gob s skoraj spetimi beti v dnišču.
MESO: sprva belkasto in pozneje rožnato rjavkasto, mleček je vodeno bel in ni pekoč, sprva blagega okusa po lešnikih in pozneje neprijetno trpko, izrazitega vonja po cikoriji, staro smrdi.
TROSI: 7-7.7 x 6.3-7 µm, elipsasti, bradavičasti in grobo mrežasti, neamiloidni, trosni prah je belkaste oz. kremaste barve.
RASTIŠČE: raste predvsem v vlažnih listnatih gozdovih, predvsem pod hrasti in na vlažni travi, v majhnih skupinah in včasih s spetimi beti v dnišču, jeseni.
Čas rasti: -IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Lactifluus subumbonatus (Lindgr.) Kuntze (1891)
Priprava opisa: Miro Šerod
Lactarius subumbonatus, razbrazdana mlecnica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1563