<< Lactarius repraesentaneus, postavna mlečnica | Gobe | Lactarius rubrocinctus, ovratniška mlečnica >>
Lactárius romagnésii Bon (1979)
Rod: Lactarius - mlečnice/sirovke
ZNAČILNOST: ker raste večinoma v nižinskih predelih, je po tem imenovana, njen redek mleček je bel in na zraku sčasoma postane rožnato rdeč.
KLOBUK: 8-15 cm, sprva plitvo izbočen, kasneje zravnan oz. ploščat in z rahlo udrtim osredjem, temno sivo rjav, včasih tudi sivo vinsko rdečkasto rjav, tudi glinasto sivo rjav proti robu, suh in poprhnjen.
TROSOVNICA: lističi so sprva kremasto beli, kasneje okrasti, gosti, razmaknjeni, široki, redko viličasti.
BET: 5-8 cm visok, do 1.5 cm debel, krajši od klobuka, enakih in bolj bledih barv kot klobuk, valjast, gladek, v dnišču belkast in zašiljen, včasih vzdolžno brazdast, včasih kriv, ob dotiku rahlo potemni.
MESO: belo do okrasto, na zraku počasi spremeni barvo v rožnato ali lososovo rdečkasto, trdno, v betu nekoliko mehkejše, rahlo grenkega okusa in medlega vonja po školjkah, redek mleček je sprva bel in pozneje na zraku vse bolj rožnato rdeč ter milega okusa.
TROSI: 7.3-9.8 x 6.3-8.3 μm, skoraj kroglasti ali elipsoidni, mrežasto bradavičasti in z do 2.5 μm dolgimi bradavicami, amiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste v nižinskih predelih listnatih gozdov, predvsem pod bukvami in hrasti, tudi v mešanih gozdovih, na apnenčastih in ilovnatih tleh, v majhnih skupinah, jeseni.
Čas rasti: -IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: www.mtsn.tn.it
SINONIMI: Lactarius fuliginosus f. speciosus J.E. Lange [as 'speciosa'] (1928), Lactarius picinus var. speciosus (J.E. Lange) Romagn. (1949), Lactarius ruginosus var. speciosus (J.E. Lange) A. Favre (2008), Lactarius speciosus (J.E. Lange) Romagn. (1957)
Priprava opisa: Miro Šerod
Lactarius romagnesii, nizinska mlecnica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1550