<< Inosperma calamistratum, turkizni razcepljenec | Gobe | Inosperma erubescens, rdečkasti razcepljenec >>
Inospérma cóokei (Bres.) Matheny & Esteve-Rav. (2019)
Rod: Inosperma - razcepljenci
ZNAČILNOST: goba je zaradi vonja po medu pri starejših primerkih imenovana po njem, v dnišču beta je čebulasto zadebeljena, rob klobuka pa s staranjem postaja razcepljen.
KLOBUK: 2-5 cm širok, sprva koničast do stožčast ali zvonast in kasneje izbočen do ploščat, na osredju ima izrazito grbo, radialno vlaknat in z dolgimi svilnatimi vlakni, slamnatih barv ali rumeno okrast, osredje je svetlejše, rob je podvihan in s staranjem razcepljen ter pogosto poči proti sredini.
TROSOVNICA: lističi so sprva belkasti, nato bledo okrasti do sivo rjavi in kasneje cimetasto rumeni do rjavi, široki, ozko pripeti, gosti oziroma tesno stisnjeni.
BET: 3-6 cm visok, 4-8 mm debel, valjast, trden, lomljiv, suh, sprva belkast in kasneje okrast do svetlo rumeno rjavkast, proti vrhu belkast in fino dlakast, proti dnišču je vzdolžno vlaknat, dnišče je belo in zadebeljeno ter podobno čebulici, pogosto zavit in neraven, brez obročka.
MESO: belo, s staranjem postane rumeno, tanko, neprijetnega okusa in sprva z vonjem po spermi, kasneje pri starejših primerkih gob pa vonj spominja na med.
TROSI: 5.5-10 x 4-6 µm, elipsasti in v obliki fižola, stene trosov so gladke ali rahlo nagubane in debele do 0.5 µm, trosni prah je olivno rjav.
RASTIŠČE: raste mikorizno v listnatih gozdovih, tudi v mešanih gozdovih pod smrekami, posamič ali v majhnih skupinah, uspeva poleti in jeseni, dokaj redek.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: strupena.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Inocybe cookei Bres. (1892), Inocybe cookei var. hybrida E. Ludw. (2017)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1464