(preusmerjen od Gobe.InocybePiceae)

<< Inocybe posterula, jesenska razcepljenka | Gobe | Inocybe pyriodora, dišeča razcepljenka >>

Inocybe pseudohiulca, smrekova razcepljenka

Inócybe pseudohiúlca Kühner (1933)
Rod: Inocybe - razcepljenke

Inócybe pseudohiúlca, smrekova razcepljenka
Inócybe pseudohiúlca - strupena smrekova razcepljenka

ZNAČILNOST: goba kostanjevo rjave barve s stožčasto izbočeno obliko klobuka, ki na robovih sčasoma razpoka oziroma se razcepi, raste pod smrekami.

KLOBUK: 3-7 cm premera in do 2.5 cm visok, sprva stožčasto obokan ali izbočen in z zaobljenim robom, pozneje lahko poravnan in z izrazito široko ter dvignjeno grbo na osredju, klobuk bolj živo obarvan in umazano do kostanjevo rjav, na osredju lahko tudi datljevo rjav in proti robu svetlejši, kasneje umazano okrast in z rdečkastimi odtenki, mlad po površini pajčevinasto svilnat od ostankov veluma oziroma ovojnice, ki so belkaste do srebrno sive barve, pozneje vlaknast in z žarkasto konotiranimi vlakni, končno pa od veluma ostanejo le belkaste lise, proti robu fino vlaknast in črtast, na robovih se razcepi, je nekoliko masten in bolj ali manj močno prekrit s humusnimi delci.

TROSOVNICA: lističi so mladi sivi ali sivo bež barve, kasneje oker rjavi, včasih tudi z olivnimi odtenki, gosti, do 6 mm široki, prirasli, ukrivljeni, z vmesnimi lističi.

BET: 3-10 cm visok, 5-12 mm debel, valjast, poln do ozko votel, redko široko stisnjen, belkasto do nežno oker rjav in kasneje bledo mesnato rjav, zgoraj redko rahlo rožnat, vlaknast, včasih kriv, v dnišču je gomolj debeline do 18 mm, ki je obrobljen.

MESO: mesno rjavkasto, vlaknasto, brez značilnega okusa in kiselkastega vonja.

TROSI: 10-13.5 x 7-9.5 µm, eliptični, gladki, trosni prah je rjav.

RASTIŠČE: simbiozna goba raste v iglastih gozdovih, predvsem pod smrekami, redkeje pod listavci, na s hranili bogatih tleh, posamič ali skupinsko, uspeva poleti in jeseni, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-

UPORABNOST: strupena.

Foto: Dejan Valh.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Astrosporina pseudohiulca (Kühner) E. Horak (1987), Inocybe oblectabilis f. macrospora Kühner (1933), Inocybe piceae Stangl & Schwöbel (1985), Inocybe pseudohiulca f. alpigena Esteve-Rav. & Vila (1997), Inocybe pseudohiulca subsp. subduriuscula Singer (1947), Inocybe robertii Esteve-Rav. & A. Caball. (2009)

SpeciesFungorum:275436




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1433

Login

Datum zadnje spremembe strani: 10 oktober 2024 11:10
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.113 sekundah.