<< Hypoxylon howeanum, drobnotrosni skorjeder | Gobe | Hypsizygus ulmarius, brestov mrežar >>

Hypoxylon perforatum, pikasti skorjeder

Hypóxylon perforátum (Schwein.) Fr. (1849)
Rod: Hypoxylon - skorjederi

Hypóxylon perforátum, pikasti skorjeder
Hypóxylon perforátum - neužitna pikasti skorjeder

ZNAČILNOST: majhni pikasti in deloma polkroglasti trosnjaki brez beta množično in tesno skupaj rastejo na skorjah listnatih dreves in imajo temno opečnato do rjavo vinsko barvo, sčasoma prerastejo večino lubja in stari potemnijo zaradi izvrženih drobnih rjavih trosov, je drevesni škodljivec.

KLOBUK: trosnjaki so 2-25 mm dolgi in 2-8 mm široki ter 0.5-2.5 mm debeli, so nagomilani tesno skupaj, mladi imajo pikasto obliko drobnih nepravilnih polkroglic, temno opečnate do rjavo vinske barve ali tudi temno vinske barve, tesno nagnetenih je po več trosnjakov skupaj in tvorijo na drevesu več manjših ali večjih nepravilnih gruč, stari potemnijo, imajo trdo in hrapavo ter bradavičasto površino, tkivo pod peritecialno plastjo je temno rjavo in neopazno ter do 2 mm debelo, notranjost pa rjavkasta.

TROSOVNICA: je tik pod trdo površino gobe, kjer trosi nastajajo v majhnih stekleničastih trosnjakih (peritecijih), izvrženi rjavi trosi pa potemnijo lubje ob trosnjakih.

BET: ga ni, trosnjak je priraščen na skorjo drevesa.

MESO: sivo pri mladih trosnjakih, pozneje rjavo in trdo, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 9.7-11.5 x 4.7-5.3 µm, elipsoidno neenakostranični, pogosto v obliki polmeseca, drobni, gladki, trosni prah je rjav.

RASTIŠČE: raste kot saprofit v razvlečenih gručah ali kolonijah na lubju ali skorji odpadlih drevesnih vej ali drevesnih ostankov različnih listnatih dreves ali grmovnic, pogosto na vejah, ki niso v stiku s tlemi, uspeva vse leto, predvsem pa v rastnem obdobju v jesenskem času.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Eva Zupan.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Hypoxylon catalpae (Schwein.) Sacc. (1882), Hypoxylon decorticatum M.A. Curtis (1867), Hypoxylon durissimum (Schwein.) Sacc. (1882), Hypoxylon leucostigma Sacc. (1882), Hypoxylon luridum Nitschke (1867), Hypoxylon plumbeum Speg. (1884), Hypoxylon rubiginosum var. microcarpum Speg. (1908), Hypoxylon rubiginosum var. perforatum (Schwein.) L.E. Petrini (1986), Sphaeria catalpae Schwein. (1832), Sphaeria decorticata Schwein. (1832), Sphaeria durissima Schwein. (1822), Sphaeria leucostigma Lév. (1848), Sphaeria perforata Schwein. (1822)

SpeciesFungorum:187004




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1350

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:03
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.198 sekundah.