From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Hypholoma capnoides, sivolistna žveplenjača

<< Hyphodontia quercina, hrastov zobniček | Gobe | Hypholoma fasciculare, navadna žveplenjača >>

Hypholoma capnoides, sivolistna žveplenjača

Hypholóma capnoídes (Fr.) P. Kumm. (1871)
Rod: Hypholoma - žveplenjače

Hypholóma capnoídes, sivolistna žveplenjača
Hypholóma capnoídes - užitna sivolistna zveplenjaca

ZNAČILNOST: čeprav se po obliki veliko ne razlikuje od ostalih vrst žveplenjač, je ne moremo pomotoma zamenjati, saj je milega in prijetnega okusa, lističi so sivi, raste pa na lesu iglastega drevja, običajno v velikih šopih.

KLOBUK: 5-8 cm, izbočen, široko grbast, mesnat, gladek, rdečkasto okrastih ali rumenkastih odtenkov, obrobje je svetlejše od temena, v vlažnem vremenu je lepljiv, sicer pa suh.

TROSOVNICA: lističi so najprej skoraj beli, ozki, gosti, pritrjeni na bet, polagoma sivijo do dimasto sivih odtenkov, brez zelenih ali olivnih barv.

BET: 5-8 cm visok, debel 4-6 mm, vitek, valjast, votel, ukrivljen, gladek, rumenkast, proti dnišču rjav, dnišče je tesno združeno s številnimi drugimi beti. Velum ni obstojen.

MESO: belo, ne greni, prijetnega vonja in okusa, v betu je trdo in vlaknato, kot pri večini gob, ki rastejo na lesu.

TROSI: 7-9 x 4-5 µm, elipsasti, gladki, rjavi, trosni prah je vijoličasto črnikast.

RASTIŠČE: raste najpogosteje na borovih in smrekovih štorih, od pomladi do pozne jeseni, razmeroma pogosto. Možna je umetna gojitev. Vrsta je saprofitna.
Čas rasti: -III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: užitna, vsestranska, primerna tudi za vlaganje v kis in zamrzovanje.

PODOBNE VRSTE: močno grenka in strupena je Hypholoma fasciculare, navadna žveplenjača, ki ima zeleno rumenkaste lističe. Rjavo rdeča ali Hypholoma lateritium, opečna žveplenjača tudi bolj ali manj greni, vendar jo gobarji vseeno pobirajo za vlaganje v kis, sveže pa nekaterim ljudem škodujejo. Gobam iz rodu Hypholoma - žveplenjače so nekoliko podobne nekatere vrste iz rodu Pholiota - luskinarji, ki so zaradi grenkega okusa neužitni. Flammula alnicola, jelševa luskinavka lepo diši po sadju in cvetju, vendar je sumljiva. Pogosten in tudi šopaste rasti je Pholiota adiposa, sluzasti luskinar, ima rumen, močno sluzav bet in klobuk ter je neužiten.

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Agaricus capnoides Fr. (1818), Dryophila capnoides (Fr.) Quél. (1888), Dryophila fascicularis var. capnoides (Fr.) Quél. (1888), Geophila capnoides (Fr.) Quél. (1886), Hypholoma fasciculare var. capnoides (Fr.) Costantin & L.M. Dufour (1891), Naematoloma capnoides (Fr.) P. Karst. (1879), Psilocybe capnoides (Fr.) Noordel. (1995)

Hypholoma capnoides, sivolistna zveplenjaca
seznam×nadaljevalni trosovnica×listicasta

SpeciesFungorum:159037

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/HypholomaCapnoides
Page last modified on 03 julij 2023 15:30