(preusmerjen od Gobe.HymenochaeteCorrugata)
<< Hydnellum suaveolens, vonjava ježevka | Gobe | Hydnotrya tulasnei, (tulasnov gomoljkar) >>
Hydnopória corrugáta (Fr.) K.H. Larss. & Spirin (2019)
Rod: Hydnoporia - usnjevci
ZNAČILNOST: na lubju odmirajočih ali odmrlih lesk opazimo usnjeni podlagi podoben slojast trosnjak zgrbančene in hrapave površine, ki je v mladosti belkast ali dimasto siv, starejši pa rumenkasto do rožnato rjav ali rjav ter končno tudi črn. Za drevesa zelo škodljivi trosnjak je znan tudi po tem, da lahko kot nekakšno lepilo zlepi dotikajoče vejice ali dele enega ali dveh dreves, lahko pa na mestu dotika prehaja iz okužene vejice odmrlega drevesa na sosednje živo drevo.
KLOBUK: do 20 cm in več dolg ter do 8 mm širok trosnjak je tanko slojast kot nekak obliž ali zaplata, ima zgrbančeno ali skoraj razpokano površino, je radialno vlaknat in kot zalepljen na osnovo, mlad je suh in gladek ter belkast do dimasto siv ali bledo rožnat, starejši je hrapav in rumenkasto do rožnato rjav ali tudi rjav, lahko celo cimetasto do rdečkasto rjav, končno pa tudi črn, je spremenljiv po dolžini in nepopolnih oblik ter se prilagodi površini osnove, na robu je belkast do okrast, razraste se po veliki površini in lahko s spodnjo lepljivo in blazinasto plastjo kot nekakšno lepilo zlepi dotikajoče vejice enega drevesa z vejicami drugega ali dotikajočo vejico z lubjem, končno pa lahko na mestu dotika prehaja iz okužene veje odmrlega drevesa na sosednje živo drevo, pri čemer mostiček med drevesoma z dozorevanjem sčasoma počrni, povzroča belo trohnobo in je škodljiv za drevesa.
TROSOVNICA: je na površini trosnjaka.
BET: ga nima, goba je prirasla na osnovo.
MESO: rjavkasto, tanko, usnjato, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 4.5-6 x 1.5-2 µm, podolgovato valjasti, rahlo ukrivljeni, gladki, s tanko steno, neamiloidni, trosni prah je belkast.
RASTIŠČE: raste na odpadnem in odmrlem lubju listnatih dreves, predvsem na leskovih, jerebikovih, javorjevih, bukovih, vrbovih in jelševih drevesih, lahko tudi na iglavcih, pogosto skupaj z različnimi lišaji, v skupinah in različnih velikosti, raste celo leto.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Corticium corrugatum (Fr.) Fr. (1838), Hymenochaete agglutinans Ellis (1874), Hymenochaete ambiens Berk. & M.A. Curtis ex Cooke (1880), Hymenochaete corrugata (Fr.) Lév. (1846), Hymenochaete corrugata f. conglutinans Bourdot & Galzin (1928), Hymenochaete corrugata var. conglutinans Bourdot & Galzin (1928), Hymenochaete croceoferruginea Massee [as 'croceo-ferruginea'] (1890), Hymenochaete insularis Berk. (1873), Hymenochaetella corrugata (Fr.) P. Karst. (1898), Hymenochaetopsis corrugata (Fr.) S.H. He & Jiao Yang (2016), Pseudochaete corrugata (Fr.) S.H. He & Y.C. Dai (2012), Stereum corrugatum (Fr.) Quél. (1873), Stereum croceoferrugineum (Massee) Lapl. (1894), Thelephora corrugata Fr. (1815), Xerocarpus corrugatus (Fr.) P. Karst. (1882)
Priprava opisa: Miro Šerod
Hymenochaete corrugata, zgrbancena usnjevka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1205