<< Hygrophorus poetarum, pesniška polževka | Gobe | Hygrophorus pustulatus, pikčasta polževka >>
Hygróphorus pudorínus (Fr.) Fr. (1836)
Rod: Hygrophorus - polževke
ZNAČILNOST: ima vonj po svežih smrekovih vršičkih in okus po smoli, klobuk z lističi in bet pa so rožnato oranžni in mesnati.
KLOBUK: 6-12 cm, mesnat, sprva izbočen, nato sploščen, rob ostane dolgo časa podvit, je oranžno rožnate barve, na obrobju svetlejši in skoraj bel, površina je gladka, sluzasta in pozneje suha.
TROSOVNICA: lističi so sprva beli, pozneje oranžno rožnati, najprej na prostem robu, pozneje v celoti, redki, debeli, široki, različno dolgi, priraščeni k betu.
BET: 5-10 x 1-3 cm, čvrst, poln, sprva sluzast, pozneje suh, gladek, pri mladi gobi bel, nato postaja od spodaj navzgor rumeno rožnat, na gornjem delu pod klobukom so pri mladi gobi drobne kapljice, pozneje pa drobni rumeni kosmiči, zastirala nima.
MESO: v betu belo, v dnišču rumeno, v klobuku pa rumeno oranžno, trdo, ima vonj po svežih smrekovih vršičkih in okus po smoli ali terpentinu.
TROSI: 8-10 x 5-6 μm, jajčasti, gladki, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: uspeva predvsem v višinskih smrekovih gozdovih, v nižinah manj pogosta, skupinsko, na apnenčastih tleh, jeseni.
Čas rasti: -IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, okus po smoli odstranimo z namakanjem gob v slani ali okisani vodi, dobro prekuhane pa so primerne tudi za vlaganje v kis.
PODOBNE VRSTE: Podobna ji je užitna Hygrophorus poetarum, pesniška polževka, ki je svetlejše rožnate barve brez oranžnega odtenka, ima bele lističe, okus po lešnikih in blagi vonj po balzamu (˝per balzam˝), raste pa v listnatih, predvsem bukovih gozdovih ter je zelo okusna.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus eburneus var. pudorinus (Fr.) Rabenh. (1844), Agaricus pudorinus Fr. (1821), Hygrophorus fragrans f. pallidus A.H. Sm. & Hesler (1939), Hygrophorus pudorinus f. pallidus (A.H. Sm. & Hesler) Hesler & A.H. Sm. (1963), Hygrophorus pudorinus f. subcinereus A.H. Sm. & Hesler (1954), Hygrophorus pudorinus var. pallidus (A.H. Sm. & Hesler) Bon (1977), Hygrophorus pudorinus var. subcinereus (A.H. Sm. & Hesler) Hesler & A.H. Sm. (1963), Limacium eburneum var. pudorinum (Fr.) P. Kumm. (1871), Limacium pudorinum (Fr.) Wünsche (1877)
Priprava opisa: Miro Šerod
Hygrophorus pudorinus, hojeva polzevka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1297