<< Hygrophorus cossus, prelčeva polževka | Gobe | Hygrophorus eburneus, bela polževka >>
Hygróphorus discoídeus (Pers.) Fr. (1838)
Rod: Hygrophorus - polževke
ZNAČILNOST: majhen in značilen diskast klobuček je na obrobju okrast, osredje je temno rjavo, močno sluzav bet pa je pri vrhu belkast in navzdol bledo okrast ter včasih precej dolg.
KLOBUK: 5-6 cm, izbočen, s široko grbo, diskast, sprva s podvitim robom, nato zravnan, star z udrtim osredjem, gladek, vlažen je lepljiv, na obrobju okrasto rjav, osredje pa je temno rjavo.
TROSOVNICA: lističi so belkasti in svetlo okrasta, redki, debeli, polagoma se spuščajo na bet in so nanj pripeti, poraščeni po betu, proti robu pa se nahajajo zelo kratki vmesni lističi.
BET: 3-8 x 0.6-1 cm, valjast, poln, kasneje zvotljen, proti dnišču polagoma širši, svetlo okrast, močno sluzav, dnišče je nekoliko opredeno, sicer je skoraj gladek in proti vrhu svetlejši.
MESO: belkasto, brez posebnega vonja in okusa.
TROSI: 6-9 x 3-5 µm, podolgovato elipsasti, gladki, prosojni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste v skupinah, v mešanem gozdu, pod smrekami, jeseni, ponekod pogosto.
Čas rasti: -IX-X-
UPORABNOST: užitna, dobra, kot večina polževk je primerna za najrazličnejše jedi in za konzerviranje.
PODOBNE VRSTE: Pod leskami raste močno podobna in sluzava Hygrophorus lindtneri, leskova polževka z močno razširjenim dniščem beta (do 2 cm). Na gozdnih pašnikih ali travnikih pa uspeva Hygrocybe leporina, zajčja vlažnica, ki ima rjav, lisast klobuček, lističi pa so mesnato rožnate barve. Podobno rastišče v bližini macesnov ima Hygrophorus lucorum, macesnova polževka, ki pa je vsa bolj ali manj citronasto rumena. Enako rastišče ima tudi Hygrophorus speciosus, lepa polževka, kjer je poleg rumenih barv vsaj osredje oranžno obarvano ali pa je ves klobuček na površini lepo oranžen. Pri nas pogosta pa je Hygrophorus hypothejus, pozna polževka, ki je olivno rumenkastih odtenkov, raste pozno jeseni in tudi po prvih zmrzalih. Vse so užitne.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus discoideus Pers. (1801), Limacium discoideum (Pers.) P. Kumm. (1871)
Hygrophorus discoideus, diskasta polzevka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1272