<< Hygrophoropsis aurantiaca, divji lisičkovec | Gobe | Hygrophoropsis rufescens, dišeči lisičkovec >>
Hygrophorópsis rúfa (D.A. Reid) Knudsen (2008)
Rod: Hygrophoropsis - lisičkovci
ZNAČILNOST: na površini klobuka ima rjavkasto barvo, pod njo pa sta klobuk in bet oranžno rdečkaste ali rdečkaste barve.
KLOBUK: 1-3.5 cm širok ali tudi več, sprva izbočen, pozneje skoraj zravnan in star na osredju rahlo udrt, star tudi nekoncentrične oz. nepravilne oblike, brez leska, poln, fino vlaknat, znotraj oranžen in le na površju rjavkast ali temno rjav, rob je zaobljen navzdol in delno tudi navznoter ter do starosti večinoma nepretrgan.
TROSOVNICA: lističi so deloma podobni lamelam pri lisičkah, so zaraščeni na bet, gosti, debeli, mladi oranžni do oranžno rdečkasti, kasneje rumeno-oranžni.
BET: 3-4 cm visok, 8-12 mm debel, trden in žilav, vlaknat oz. luskast, suh, oranžne do oranžno-rdeče ali oranžno-rjave barve, lahko tudi umazano okrasto-rjavkast, pod klobukom nekoliko širši in v dnišču ožji, lahko zavit.
MESO: oranžno rdečkasto, prožno, gobasto, ima lahko kiselkast vonj ali bledo aromatični vonj po orhidejah, je milega okusa.
TROSI: 5.2-6.8 x 3.6-4.4 μm, elipsoidni, gladki, z debelimi stenami, dekstrinoidni, hialini, trosni prah je svetlo rumenkast.
RASTIŠČE: saprofitna goba raste v iglastih gozdovih na iglavcih, tudi v mešanih gozdovih, na organskih odpadkih in štorih iglavcev, od poznega poletja do jeseni, posamič ali v manjših skupinah, ni pogosta.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna.
PODOBNE VRSTE: podobna je vrstam iz rodu Cantharellus - lisičke.
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Hygrophoropsis aurantiaca var. rufa D.A. Reid (1972)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1260