<< Hygrocybe punicea, velika vlažnica | Gobe | Hygrocybe radiata, nažlebkana vlažnica >>
Hygrócybe quiéta (Kühner) Singer (1951)
Rod: Hygrocybe - vlažnice
ZNAČILNOST: lepa rumeno oranžna goba ima oranžne lističe in značilni vonj po olju, ko jo razrežemo. Imenovana je po oblikovno zažetih ali na sredini zoženih trosih, kar je vidno le pod mikroskopom.
KLOBUK: 4-6 cm ali tudi več, sprva izbočen do kupolast (nikoli stožčast!), pozneje plitvo izbočen, mlad ima grbico, starejši lahko ima široko grbo, svetlo rumen do oranžno rumen, s staranjem dobi sivkast lesk, vodenega videza, proti robu rebrast, rob je nekoliko svetlejši, klobuk je gladek in v vlagi masten, rob je v starosti valovit in rad razpoka.
TROSOVNICA: lističi so rumeno oranžni do oranžni, srednje gosti in precej razmaknjeni oz. široko razporejeni, globoko zarezani, voskasti, na površini so komaj vidne žilice, so vezani na bet.
BET: 2-7 x 0.5-1 cm, rumeno oranžen, gladek, valjast, včasih po dolžini stisnjen in udrt (ima utore), pogosto je kriv.
MESO: rumeno do oranžno, razrezano ali podrgnjeno ima tipični oljnat vonj, včasih tudi vonj po milnici, brez značilnega okusa.
TROSI: 7.5-9 x 3.5-5 µm, podolgovato elipsoidni, pogosto zoženi oz. zažeti na sredini, gladki, neamiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste na negnojenih travnikih, na zelenicah, med mahom, občasno tudi na gozdnih jasah, posamič ali v majhnih skupinah, pozno poleti in jeseni, redka.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna. Goba je na Rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE:
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Hygrophorus quietus Kühner (1947)
Priprava opisa: Miro Šerod
Hygrocybe quieta, zazetotrosna vlaznica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1253