<< Hygrocybe ingrata, zavržena vlažnica | Gobe | Hygrocybe intermedia, varljiva vlažnica >>

Hygrocybe insipida, ognjebetna vlažnica

Hygrócybe insípida (J.E. Lange) M.M. Moser 1967
Rod: Hygrocybe - vlažnice

Hygrócybe insípida, ognjebetna vlažnica
Hygrócybe insípida - užitna ognjebetna vlaznica

ZNAČILNOST: lepa goba je imenovana po živo ognjeni barvi beta in je, kot vse Hygrocybe - vlažnice, indikator čistosti okolja, v katerem raste.

KLOBUK: 1-4.5 cm, sprva izbočen in kasneje poravnan ter z udrtino na osredju, lahko tudi rahlo izbočena in z grbo na osredju, rumeno do oranžno rdečkast oz. tudi rožnat, na osredju nekoliko temnejši, voskast, higrofan in zato skoraj prozoren proti robu, lepljiv, zaradi žarkasto razporejenih lističev pod klobukom rebrast proti robu, na robu enakomerno valovit, v vlagi se blešči, proti robu nekoliko svetlejši in na osredju skoraj rdečkast oz. rožnat, na robu star včasih razpokan ali neenakomerno grbast.

TROSOVNICA: lističi so debeli, medlo rumeni do rumeni ali oranžni, na robu belkasti, srednje gosti, z vmesnimi lističi proti robu, rastejo deloma po betu navzdol.

BET: 2.5-6 cm visok, 3-6 mm debel, valjast, živo ognjene barve, torej rumeno-oranžno-rdeč, proti dnišču belkast, higrofan, v vlagi rahlo lepljiv, gladek, pod klobukom nekoliko širši kot pri dnišču, pogosto kriv.

MESO: rumenkasto do oranžno, tanko, brez značilnega vonja in milega okusa.

TROSI: (5.5)6-8 x 3-3.5(4) µm, elipsasti, gladki, neamiloidni, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: raste na neobdelanih oz. negnojenih in vlažnih travnikih na hribih, na pašnikih, livadah, lahko tudi v listnatih gozdovih, posamič ali v majhnih skupinah, uspeva poleti in pozno jeseni oz. dokler ne zmrzne.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: užitna, a zaradi majhnosti nima prehranske vrednosti.

PODOBNE VRSTE:

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Gliophorus insipidus (J.E. Lange) Herink (1958), Gliophorus insipidus (J.E. Lange) Kovalenko (1988), Hygrocybe insipida var. subcantharellus Bon & B. Lefebvre (2000), Hygrocybe reae var. insipida J.E. Lange (1923), Hygrophorus insipidus (J.E. Lange) S. Lundell (1956), Hygrophorus reae var. insipidus (J.E. Lange) S. Lundell (1956)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:332175




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1242

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:26
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.181 sekundah.