<< Hydnum albidum, beli ježek | Gobe | Hydnum repandum, rumeni ježek >>
Hýdnum mélitosarx Ruots., Huhtin., Olar., Niskanen, Liimat. & Ammirati (2018)
Rod: Hydnum - ježki
ZNAČILNOST: goba je manjše rasti kot Hydnum repandum, rumeni ježek, spoznamo pa ga po medenorumeni barvi klobuka, ki ima na spodnji strani igličasto trosovnico.
KLOBUK: 2-5 cm, sprva izbočen in s podvihanim robom, nato se zravna, je vijugast, včasih lijast oz. ugreznjen na sredi, nepravilne oblike, medlorumene ali medenorumene barve, tudi oranžno rjavkaste barve, je svetlejši proti robu, ki se sčasoma zravna.
TROSOVNICA: je sestavljena iz iglic, ki so najprej belkaste, kasneje porumenijo, so zelo krhke in postopoma potekajo po betu navzdol, iglice so največ 3 mm dolge in do 0.4 mm debele, so goste in ostre, proti betu krajše.
BET: 3-7 cm visok, 4-13 mm debel, običajno debel v zgornjem delu, včasih stranski, nepravilnih oblik, valjast, gladek, belkast do okrast, kasneje pa postane oranžno rjav, še zlasti, če ga veliko otipavamo ali podrgnemo.
MESO: belo, debelo, na prerezu porumeni, trdo, vendar krhko, brez posebnega vonja in grenko.
TROSI: 7.0–8.6 x 6.4–7.8 µm, elipsasti ali skoraj kroglasti, prosojni, gladki, neamiloidni, trosni prah je smetanasto bele barve.
RASTIŠČE: raste v mešanih gozdovih pod iglavci in listavci, od poznega poletja do začetka zime, v skupinah ali v vrstah, ni pogost.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, primerna kot dodatek raznim jedem, potrebno je odstraniti iglice in jo dolgo kuhati, da izgine grenkoba.
PODOBNE VRSTE: Vsi Hydnum - ježki so si podobni zaradi trosovnice iz iglic, razlikujejo pa se po velikosti in barvi klobuka, skupna značilnost pa jim je tudi grenkobnost, predvsem ko gre za starejše primerke.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Hydnum ovoideisporum f. depauperatum Picillo (2013)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1218