<< Hydnoporia corrugata, zgrbančeni usnjevec | Gobe | Hydnum albidum, beli ježek >>
Hydnótrya tulasnei (Berk.) Berk. & Broome (1846)
Rod: Hydnotrya
ZNAČILNOST: trosnjak ima gomoljasto obliko in raste na površju tal, pogosto v listnatih gozdovih pod hrasti. Podoben je vrstam iz rodu Tuber - gomoljike, vendar ne raste pod zemljo.
KLOBUK: 2-5 cm širok trosnjak ima obliko gomolja ali ledvice, je mesnato rožnate do rdečkasto rjave barve, zunanja površina je razbrazdana in grbasta, skorja je gladka, notranja površina je labirintne strukture in ima zračne reže, včasih je na površini vidna tudi majhna odprtina.
TROSOVNICA: je v notranjosti trosnjaka, je bledo ali vodeno rjavkasta do rdečkasto rjava, tudi čokoladno rjava, podobna je labirintu ali tudi možganskim zavojem oz. vijugam z vrzelmi (zračnimi režami ali luknjami), ki imajo na površini tanko belo plast, tako da so na prerezu vidne belkaste žile.
BET: ga nima.
MESO: bledo rjavkasto do rjavkasto, vodenega videza oz. skoraj voščeno, dokaj prijetnega okusa in vonja.
TROSI: 20-35 µm, kroglasti, grobo grbasti in bradavičasti, trosni prah je rjav.
RASTIŠČE: raste v listnatih in iglastih gozdovih na tleh, pretežno pod hrasti, posamič ali po nekaj skupaj, pozno poleti in jeseni.
Čas rasti: -VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna.
PODOBNE VRSTE: Trosnjaki niso podobni le gobam iz rodu Tuber - gomoljike, temveč tudi gobam iz rodu Gyromitra - hrčki, le da so brez beta.
Foto: Luka Šparl.
SINONIMI: Hydnobolites carneus Corda (1854), Hydnobolites tulasnei Berk. (1844), Hydnotrya carnea (Corda) Zobel (1854), Rhizopogon carneus Corda (1854), Rhizopogon tulasnei Corda (1854)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!