<< Hemitrichia serpula, mrežasta zlatovka | Gobe | Hericium clathroides, medvedji bradovec >>
Herícium cirrhátum (Pers.) Nikol. (1950)
Rod: Hericium - bradovci
ZNAČILNOST: sprva je popolnoma bel, bolj ali maj školjkaste oblike, pokrit z dolgimi, ukrivljenimi bradavicami in s kosmatim podvihanim robom ter visečimi iglicami pod klobukom. Je stransko priraščen na substrat, s staranjem pa postaja vedno bolj rumenkast, po čemer je tudi poimenovan.
KLOBUK: do 20 cm širok, nepravilno školjkast, nekoliko izbočen s podvitim, kosmatim robom, pokrit z bradavicami, ki so včasih dolge in ukrivljene kot trni, najprej popolnoma bel in s komaj opaznim rožnatim odsevom, star pa polagoma dobiva rumenkaste do okraste robove, dokler vsa goba končno ne porjavi.
TROSOVNICA: je igličasta, bela in enake barve kot površina klobuka, iglice so 1-1.5 cm dolge, bele in z rožnatim odtenkom, stare postanejo okraste in nekoliko zakrivljene.
BET: ni izoblikovan, pač pa je trosnjak stransko široko priraščen na les in pogosto zraščen s sosednjimi klobuki, ki so običajno razvrščeni drug nad drugim.
MESO: belo, nato rahlo rožnato, debelo, trdno, prijetno diši po gobah in je dobrega okusa.
TROSI: 3.5-4.2 x 2.8-3.2 µm, široko elipsasti ali skoraj okrogli, prosojni, amiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste na požaganih bukovih štorih, tudi na lesu drugih listavcev, poleti in jeseni, razmeroma pogosto.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna in odlična goba, dokler so gobe bele oz. mlade so zelo okusne in vsestransko uporabne.
PODOBNE VRSTE: je okusna užitna goba, ki je ne moremo zamenjati s strupenimi vrstami. Podobne gobe iz rodu Hericium - bradovci so vse užitne. Obstajajo še druge vrste gob iz različnih rodov, ki imajo igličasto ali zobato trosovnico, vendar so povsem drugačne oblike in barve. Večkrat bomo našli v gozdu ležeče veje, obraščene z zobatimi trosnjaki, ki pa so skoraj brez mesa in niso primerni za uživanje.
Foto: Eva Zupan.
SINONIMI: Creolophus cirrhatus (Pers.) P. Karst. (1879), Creolophus corrugatus (Fr.) P. Karst. [as 'corrugatum'] (1879), Creolophus diversidens (Fr.) P. Karst. (1879), Dryodon cirrhatum (Pers.) Quél. (1886), Dryodon cirrhatus (Pers.) Quél. (1886), Dryodon corrugatus (Fr.) Cejp [as 'corrugatum'] (1928), Dryodon diversidens (Fr.) Quél. (1887), Hericium diversidens (Fr.) Nikol. (1950), Hydnum cirrhatum Pers. [as 'cirratum'] (1794), Hydnum corrugatum Fr. (1818), Hydnum diversidens Fr. (1821), Hydnum paradoxum Schultz (1806), Pleurodon cirrhatus (Pers.) Ricken (1918), Steccherinum cirrhatum (Pers.) Teng (1963)
Hericium cirrhatum, rumeneci bradovec