<< Gyroporus cyanescens, modreči bledotrosnik | Gobe | Hapalopilus rutilans, cimetasti mehkopor >>
Hapalopílus cróceus (Pers.) Donk (1933)
Rod: Hapalopilus - mehkopori
ZNAČILNOST: je ena najlepših luknjičark v velikosti manjše Fomes fomentarius, bukova kresilka z mehkim enoletnim trosnjakom žafranasto oranžne barve in zlatobarvnimi luknjicami, po katerih je dobil ime in raste le na starem odmrlem hrastovem lesu v gozdovih pragozdnega tipa.
KLOBUK: do 20 cm širok in do 6 cm debel trosnjak je nepravilnih oblik in deloma polkrožen, konzolno nameščen na osnovi, površina je pri svežih mladih gobah svetleče žafranasto oranžne barve, povrhnjica je neravna in nekoliko čvrsta, trosnjak pod njo pa mehak, stara goba postaja vse bolj rjavo oranžna, rob je širok in zaobljen.
TROSOVNICA: je luknjičasta, pod klobukom je mehki trosnjak žafransto oranžne barve z zlatobarvnimi luknjicami, ki so večinoma drobne in dobro vidne le s povečevalnim steklom, gostota je 2-3 na mm, na dotik rjavi.
BET: ga nima, goba je priraščena na osnovo.
MESO: oranžno, mehko pod povrhnjico, na dotik rjavi, brez značilnega vonja in okusa, z reagentom lugom pokaže rdeče vijolično reakcijo.
TROSI: 4-5.5 x 2.5-3.5 μm, elipsasti, neamiloidni, gladki, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste le na starem odmrlem hrastovem lesu v gozdovih pragozdnega tipa, tudi na odmrlem kostanju, je enoletnica, raste poleti in jeseni, redka.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna. Goba je na Rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE:
Foto: www2.nrm.se
SINONIMI: Aurantiporus croceus (Pers.) Murrill (1920), Boletus croceus Pers. (1796), Inodermus croceus (Pers.) Quél. (1886), Inonotus croceus (Pers.) P. Karst. (1882), Ochroporus croceus (Pers.) J. Schröt. (1888), Phaeolus croceus (Pers.) Pat. (1900), Phlebicolorata crocea (Pers.) C.L. Zhao (2023), Polyporus croceus (Pers.) Fr. (1815), Polystictus croceus (Pers.) Bigeard & H. Guill. (1913), Tyromyces croceus (Pers.) J. Lowe (1975)
Priprava opisa: Miro Šerod
Hapalopilus croceus, zafranasti zlatoluknjicar
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1112