<< Ganoderma resinaceum, smolena pološčenka | Gobe | Geastrum elegans, (lepa zvezdica) >>
Gautiéria ótthii Trog (1857)
Rod: Gautieria - trebuhovke
ZNAČILNOST: trosnjak raste pod zemljo, je rdeče-rjave, mesnate barve in nepravilno, grbasto-okrogle oblike.
Gliva je redka in vključena v predlagani evropski rdeči seznam ogroženih vrst (Evropski svet za ohranjanje gliv 2017). V Sloveniji smo doslej našli le še eno vrsto, to je Gautieria morchelliformis, smrčkasta trebuhovka.
KLOBUK: trosnjak širok 4-6 cm, ovit je v belo klobučevino in grbasto okrogel, rdeče-rjave, sivo-oker, oker-rjave do svetlo oranžne barve. Zunanja plast (peridij) je zelo tanka, nestabilna in včasih hitro propade, rdečkasto-bele barve, vedno se zdi, kot da je posušena.
TROSOVNICA: zajema notranjost gobe. Gleba je oranžno-rumene do rdeče-rjave barve in jo tvorijo majhni labirintno ali poligonalno povezani prekati, širine 1-2mm.
BET: ga nima.
MESO: je rdeče-rjave, mesnate barve, prijetnega vonja in okusa.
TROSI: 13-16 x 6-7 µm, eliptično vretenasti, rumeno-rjave barve, z vzdolžno rebrasto površino.
RASTIŠČE: Pojavlja se od pozne pomladi do jeseni, tako v listnatih kot tudi v iglastih gozdovih, na revnih peščenih in tudi na rodovitnih tleh, bogatih s kalcijevim karbonatom. Najdemo jo v nižinah, visokogorju in gorah. Tvori mikorizne odnose z različnimi drevesnimi vrstami in je bila najdena pri jelki, smreki, macesnu, boru, bukvi in hrastu.
Čas rasti: IV-V-VI-VII-VIII-IX-X
UPORABNOST: neužitna
PODOBNE VRSTE: mikroskopsko je z ozkimi trosi, manjšimi od 8 µm, edinstvena v tem rodu. Podobna ji je Gautieria morchelliformis, smrčkasta trebuhovka, vendar se od nje razlikuje po površini belkastega filca in manjših trosih.
Foto: Mihela Žunko.
SINONIMI: Gautieria graveolens var. otthii (Trog) Zeller & C.W. Dodge (1934)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1005