<< Diatrypella favacea, bradavičasta predirnica | Gobe | Disciotis venosa, žilnata ponvica >>

Discina ancilis, široka medaljonka

Díscina ancílis (Pers.) Sacc. (1889)
Rod: Discina - medaljonke

Díscina ancílis, široka medaljonka
Díscina ancílis - pogojno užitna siroka medaljonka

ZNAČILNOST: gobica ima značilno ploščato skledasto obliko, je nekoliko zgubana v osredju, okrasto rjava in s sivkastim odtenkom, raste pa zelo zgodaj spomladi na trhlih panjih iglastega drevja.

KLOBUK: 4-8 cm širok trosnjak je ploščat in z navzgor zavihanim robom, podoben medaljonu, tobačno rjav, zunanja ali spodnja stran je svetlejša in nekoliko nagubana proti kratkemu betu, tudi osredje je bolj ali manj zgubano.

TROSOVNICA: je zgornja ali notranja površina skledastega trosnjaka, kot pri večini zaprtotrosnic, sivo rjava ali tobačno rjava in tudi rdeče rjava, v sredini ima žilnate gube, sicer pa je površina gladka.

BET: 0.5-1 cm visok, debel 5-8 mm, približno enake dolžine in širine, kratek, zguban, brazdast, belkast, sredinski.

MESO: svetlo rjavkasto, voskasto, krhko, brez posebnega vonja in okusa.

TROSI: 30-40 x 12-15 µm, elipsasti, na obeh koncih priostreni, vretenasti, mrežasti, z oljnimi kapljicami v osredju, trosni prah je brezbarven.

RASTIŠČE: raste skupinsko na starih štorih iglastega drevja, zelo zgodaj pomladi in do meseca maja, razmeroma redko.
Čas rasti: -III-IV-V-

UPORABNOST: pogojno užitna, kuhana ali pečena je zelo okusna, vendar je pri nas manj znana.

PODOBNE VRSTE: Podobnih barv in oblik je Disciotis venosa, žilnata ponvica, ki ima žilnato zgubano osredje, vendar sveža smrdi po kloru, raste na ilovnatih tleh, je pogojno užitna in pri kuhanju izgubi neprijeten vonj ter je nato okusna, bet pa ima zelo kratek. Helvella acetabulum, pomladanski loputar ima močno izražen bet, globoke jamice in žilnate grebene, ki se od dnišča navzgor viličasto cepijo in na čašastem klobuku izginejo ter je pogojno užitna goba. Obe omenjeni gobi nista pomembni za uživanje.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: Acetabula ancilis (Pers.) Lambotte (1880), Aleuria ancilis (Pers.) Gillet (1879), Discina perlata (Fr.) Fr. (1849), Gyromitra ancilis (Pers.) Kreisel (1984), Gyromitra perlata (Fr.) Harmaja (1969), Helvella ancilis (Pers.) Quél. (1886), Peziza ancilis Pers. (1822), Peziza perlata Fr. (1822), Peziza repanda var. perlata (Fr.) Quél. (1886)

Discina perlata, siroka medaljonka

SpeciesFungorum:248544




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 848

Login

Datum zadnje spremembe strani: 01 november 2022 18:45
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.163 sekundah.