<< Cortinarius pulchripes, krasnobetna koprenka | Gobe | Cortinarius rapaceus, slonovinasta koprenka >>

Cortinarius purpureus, bagrena koprenka

Cortinárius purpúreus (Bull.) Bidaud, Moënne-Locc. & Reumaux (1994)
Rod: Cortinarius - koprenke

Cortinárius purpúreus, bagrena koprenka
Cortinárius purpúreus - neužitna bagrena koprenka

ZNAČILNOST: ima vonj po repi in pri njej prevladujejo krvavo rdeči lističi pod bagrenim oz. škrlatnim klobukom, po čemer ima ime.

KLOBUK: 2-6 (tudi do 14) cm, sprva zvonast, nato izbočen, končno sploščen z osrednjo grbico, bagren ali rjavo rdeč oz. škrlaten, površina je suha in vlaknata.

TROSOVNICA: lističi so redki in debeli, široki in različno dolgi, pritrjeni k betu, krvavo rdeči, pozneje rjasto rjavi od trosov.

BET: 5-8 cm visok, debel 7-11 mm, valjast in spodaj odebeljen, včasih ukrivljen, poln, na površini rumeno in rdeče podolžno vlaknat, nad ostankom rdeče koprene rumen.

MESO: rumenkasto rdeče ali rjavo rdeče, v klobuku tanko, z vonjem po repi, sladkega okusa.

TROSI: 6-8 x 3.5-4 µm, elipsoidni, trosni prah je rjasto rjav.

RASTIŠČE: raste v mešanih gozdovih, jeseni.
Čas rasti: -IX-X-

UPORABNOST: neužitna.

PODOBNE VRSTE: Včasih so gobo imenovali bagrena kožarka, a ima specifične lastnosti, značilne za Cortinarius - koprenke. Krvavo rdeče lističe imajo tudi: Cortinarius sanguineus, krvena koprenka, ki je vsa temno krvavo rdeča, le bet je pri dnu oranžno rumen ali rožnat; Cortinarius semisanguineus, polkrvena koprenka ima lističe krvavo rdeče, bet rumen in brez rdečih vlaken, na klobuku pa prevladuje rjavo zelenkast odtenek; Cortinarius cinnabarinus, cinobrasta koprenka je v celoti cinobrasto ali češnjevo rdeča, raste pa v bukovem gozdu. Vsem tem je podobna zelo strupena Cortinarius orellanus, poljska koprenka, ki je vsa oranžno rdeče rjave barve, zato odsvetujemo pokušanje in uživanje prej omenjenih vrst.

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Agaricus phoeniceus Bull. (1792), Agaricus purpureus Bull. (1792), Cortinarius phoeniceus (Bull.) Maire (1912), Cortinarius purpureus var. macrosporus Bidaud (1994), Dermocybe phoenicea (Bull.) M.M. Moser (1953), Dermocybe purpurea (Bull.) Fayod (1889), Gymnopus purus ß purpureus Gray (1821)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:446973




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 674

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:25
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.197 sekundah.