<< Cortinarius chrysolitus, olivnolistna koprenka | Gobe | Cortinarius cinnamomeus, cimetasta koprenka >>

Cortinarius cinnabarinus, cinobrasta koprenka

Cortinárius cinnabárinus Fr. (1838)
Rod: Cortinarius - koprenke

Cortinárius cinnabárinus, cinobrasta koprenka
Cortinárius cinnabárinus - strupena cinobrasta koprenka

ZNAČILNOST: je vsa značilno cinobraste rdeče barve brez obročka in raste pod listavci.

KLOBUK: 3-6 cm širok, sprva poloblast, kasneje izbočen, včasih z majhno grbo, higroskopen, povrhnjica gladka, barve cinabarita do rjavo rdeča, ko je suha, je bledo oranžno do rumenkasto rdeča.

TROSOVNICA: lističi so kar gosti, barve cinabarita do rjavo rdeči, kot klobuk, rdeči odtenek ostaja, ostrinka je bolj bleda.

BET: 3-7x0.4-1 cm, rahlo debelejši pri vrhu, sicer valjast, rjavo do oranžno rdeč, ostanki koprene so slabše vidni.

MESO: rjavo rdeče, ko je suho, bledo rjavkasto z rdečim odtenkom, vonj je nežen, nekoliko spominja na redkvico.

TROSI: 8-10 x 4.5-5.5 µm, elipsasti do rahlo ovalni, trosni prah je rjasto rjav.

RASTIŠČE: posamezno in skupinsko, mikorizno v listnatih gozdovih, najraje pod bukvami, pa tudi pod hrasti in gabri, poleti in jeseni.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: strupena.

PODOBNE VRSTE: Cortinarius sanguineus, krvena koprenka je enako rdeča, a je manjša in raste v iglastih višinskih gozdovih. Podobna je tudi Cortinarius semisanguineus, polkrvena koprenka, ki ima podoben vonj po redkvici in ima rdeče le lističe, sicer pa je vsa bolj ali manj rumeno rjava in raste bolj pod brezami in tudi v iglastih gozdovih. Čeprav Cortinarius brunneofulvus, rjavorumena koprenka tudi diši po redkvici in ima skoraj enak trosni prah ter raste na istih rastiščih, pa ima na betu izrazit ostanek okraste koprene in je vsa bolj rjave barve. Cortinarius purpureus, bagrena koprenka ima drugačen, rumen bet, ki je prevlečen z rdečim velumom, lističe pa ima krvavo rdeče, sicer pa je vsa bakreno rjavih barv.

SINONIMI: Dermocybe cinnabarina (Fr.) Wünsche (1877), Dermocybe cinnabarina f. plana Hruby (1930), Gomphos cinnabarinus (Fr.) Kuntze (1891)

Foto: Bojan Rot.

SpeciesFungorum:196983

Priprava opisa: Dejan Valh




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 535

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 april 2023 13:57
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.195 sekundah.