From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Coprinopsis picacea, pisana tintovka

<< Coprinopsis nivea, snežnobela tintovka | Gobe | Coprinopsis pseudonivea, belkasta tintovka >>

Coprinopsis picacea, pisana tintovka

Coprinopsis picácea (Bull.) Redhead, Vilgalys & Moncalvo (2001)
Rod: Coprinopsis - tintovke

Coprinopsis picácea, pisana tintovka
Coprinopsis picácea - neužitna pisana tintovka

ZNAČILNOST: med večjimi tintovkami z zvonastim klobukom, vitkim belim betom in s črnečimi lističi, ki se kmalu spremene v črnilu podobno tekočino, spoznamo pisano tintovko po značilnem videzu klobuka, ki v starosti počrni, ostanki belega ovoja v obliki belih zaplat na klobuku pa dajejo vrsti nenavadno pisan videz.

KLOBUK: 4-8 cm visok, sprva valjasto jajčast, nato zvonast, z gosto nažlebičeno nabranim obrobjem, sajasto rjav do skoraj črn, proti robu svetlejše sajasto rjav, v mladosti v celoti prekrit z belo vojnico, ki se z rastjo klobuka raztrga v velike bele oprijete krpe, zato je klobuk značilno pegast.

TROSOVNICA: lističi so zelo gosti, široki, vzporedni, ob betu skoraj prosti, sprva beli, nato rožnati in končno črni, ko se zaradi avtolize v nekaj urah utekočinijo v črno brozgo.

BET: 12-20 cm dolg, širok 8-15 mm, zelo dolg, valjast, spodaj nekoliko zadebeljen, votel, krhek, bel, z luskicami enake barve v cikcakastih prečnih progah.

MESO: belo, v klobuku tanko, hitro razpade v kašasto brozgo, pomešano s črnim trosnim prahom, v betu je belo in krhko, milega okusa in neprijetnega vonja.

TROSI: 15-18 x 11-12 µm, elipsoidni, trosni prah je črn.

RASTIŠČE: raste v senčnih listnatih in iglastih gozdovih med listjem, posamič ali v skupinah, ni pogosta. Vrsta je saprofitna.
Čas rasti: -VIII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna. Nima uporabne vrednosti zaradi krhkosti, hitre minljivosti, neprijetnega vonja in redkosti. Goba je na Rdečem seznamu gliv!

Zaradi velikosti in značilnih belih krpic na temni podlagi je ne moremo zamenjati z drugimi vrstami tintnic. Podobna Coprinus comatus, velika tintnica je bele barve z rjavkastim temenom in luskicami na klobuku, v mladosti ima jasen obroček na betu in je užitna, značilna lastnost pa je, da v večini primerov meso zelo hitro razpade pod vplivom avtolitičnih encimov v kašasto brozgo, pomešano s črnim in temno rjavim trosnim prahom. Hitrost razkroja je pri tintnicah odvisna od hitrosti rasti trosnjakov in hitro rastoče vrste ponavadi tudi zelo hitro razpadejo. Nekatere vrste lahko opazujemo samo v zgodnjih jutranjih urah, saj že v dopoldanskih urah povsem razpadejo in ena takih tintovk je Coprinopsis cinerea, gnojiščna tintovka, ki raste na gnoju.

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Agaricus picaceus Bull. (1784), Coprinus picaceus (Bull.) Gray (1821), Coprinus picaceus var. ebulbosus Peck (1891)

seznam×nadaljevalni trosovnica×listicasta

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:474632

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/CoprinopsisPicacea
Page last modified on 20 november 2023 12:01