<< Clitocybe odora, janeževa livka | Gobe | Clitocybe phyllophila, listna livka >>
Clitócybe phaeophthálma (Pers.) Kuyper (1981)
Rod: Clitocybe - livke
ZNAČILNOST: ima lijast gladek klobuček vodenega izgleda in od tod tudi ime, prepoznavna pa je tudi po neprijetnem vonju po kurniku.
KLOBUK: 3-6 cm, sprva polkrožen, nato se razširi in je nekoliko udrt, tankomesnat, moker je prosojno nažlebkan, sivo rjav, suh pa je navidezno gladek in skoraj bel.
TROSOVNICA: lističi so bledi, okrasto sivkasti, srednje gosti, z vmesnimi lističi proti robu, potekajo nekoliko po betu navzdol.
BET: do 5 cm visok, do 4 mm debel, valjast, raven ali kriv, enake barve kot lističi, v dnišču obdan z belim opredkom in včasih malo korenasto zaključen.
MESO: sivo rjavo, tanko, vodeno, z značilnim vonjem po kurniku ali poparjeni kuri, pa tudi po zemlji.
TROSI: 5.5-7 x 3-4.5 µm, eliptični, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste pod listavci in iglavci, pogosto na listju, posamično in v malih skupinah ali malih šopih, poleti, najbolj pa v jeseni, razmeroma pogosto.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: strupena, kot večina belih livk.
Svetel klobuk z nažlebkanim robom ima Clitocybe metachroa, siveča livka, ki je vsa sivo obarvana in raste pod smrekami. Pod listavci uspeva podobna Clitocybe metachroa, siveča livka, ki ima suha bel klobuček, na udrtem osredju pa ostane rjav, lističi so sivi, bet pa rjav proti dnišču. V začetku zime pa se pojavi podobna Clitocybe brumalis, zimska livka, ki je sivo rjavih barv, suha pa skoraj bela in ima močno opredeno dnišče beta.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus fritilliformis Lasch (1838), Agaricus phaeophthalmus Pers. (1828), Clitocybe fritilliformis (Lasch) Gillet (1874), Singerocybe phaeophthalma (Pers.) Harmaja (1988)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 385