<< Chlorophyllum rhacodes, rdečeča zelenolistka | Gobe | Chondrostereum purpureum, škrlatni skladovec >>

Choiromyces venosus, zgodnja prstenica

Choirómyces venósus (Fr.) Th. Fr. (1909)
Rod: Choiromyces - prstenice

Choirómyces venósus, zgodnja prstenica
Choirómyces venósus - pogojno užitna zgodnja prstenica

ZNAČILNOST: je podobna sloviti Tuber magnatum, bela gomoljika, ki je znana kot prvovrstna kulinarična specialiteta. Značilno krompirjasta goba je redka in raste pod zemljo do 15 cm globoko, zato je gobarjem navadno skrita, razen ko delček gobe štrli iz zemlje.

KLOBUK: trosnjak ima do 10 cm premera, je gomoljast, podoben krompirju, površina je gladka, sprva skoraj bela, nato rumeno rjava ali rjava, pogosto nekoliko poligonalno razpokana, sredica (gleba) je žilava.

TROSOVNICA: je v notranjosti gobe, kjer se ustvarja trosna masa.

BET: ga nima, trosnjak je priraščen na osnovo.

MESO: sprva belo, pozneje sivkasto ali rumeno rjavo, vijugasto marmorirano z vmesnimi belimi žilami, meso je na sredini (gleba) žilavo, sprva je brez posebnega vonja, z dozorevanjem pa postaja vonj neprijeten in izrazit.

TROSI: 16-22 µm, okrogli, z dolgimi (do 4 µm) valjastimi trni, po 8 skupaj v kijastih mešičkih (askusih), trosni prah je rumeno rjavkast.

RASTIŠČE: raste v listnatih in iglastih gozdovih do 15 cm globoko pod zemljo, včasih pa raste zelo plitvo in del gomolja moli iz zemlje, uspeva v ilovnatih ali glinastih tleh, poleti in jeseni.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: pogojno užitna, v manjših količinah je primerna za začimbo, v večjih pa povzroča prebavne motnje in deluje odvajalno.

Zelo podobna ji je užitna Tuber magnatum, bela gomoljika, ki ima meso na prerezu malo rožnato, z značilnim vonjem po česnu ali pokvarjenem siru, raste globlje v zemlji, najdemo pa jo predvsem v toplejših krajih, pri nas v Istri pod hrasti, lesko, topoli, vrbami in drugimi listavci, gobarji pa si pri iskanju pomagajo s psi, ki vonj gobe hitro zaznajo. Zanesljiveje jo spoznamo s pomočjo mikroskopa. Obstaja tudi vrsta Tuber borchii, ki je manjša, bela, meso je belo in z manj izrazitim ter neprijetnim vonjem po acetilenu, je užitna, vendar manj okusna.

Foto: Danijel Balaško.

SINONIMI: Mylitta venosa Fr. (1831)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:479456




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 314

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:01
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.214 sekundah.