<< Chalciporus piperatus, pekoči bakrenopor | Gobe | Chamaemyces fracidus, orošeni nogavičar >>

Chalciporus rubinus, rožnati bakrenopor

Chalcíporus rubínus (W.G. Sm.) Singer (1973)
Rod: Chalciporus - bakrenopori

Chalcíporus rubínus, rožnati bakrenopor
Chalcíporus rubínus - neužitna roznati bakrenopor

ZNAČILNOST: predstavlja kombinacijo karminsko ali rožnato rdečih cevk in por brez pekočega okusa, ki ga ima podoben Chalciporus piperatus, pekoči bakrenopor.

KLOBUK: 3-7(10) cm širok, sprva skoraj oblast, v mladosti je površina kremasto rumena, kasneje postane poloblast do izbočen, oranžen, temno oker do usnjeno rumeno rjav, končno raven, včasih z valovitim robom, v starosti lahko tudi zavihan. Površina je brez leska, rahlo žametasta, kasneje olupljena na mestih, razmeroma lahko se jo lupi, včasih tudi razpokana na mestih v suhem vremenu, kasneje v starosti svetlo rdeča do temno rdeče rjava z svetlo rumenkastim robom.

TROSOVNICA: cevke so v mladosti rozasto rdeče ali mestoma svetlo rumene ter široko pritrjene na bet, kasneje so rahlo poraščene po betu, dolge 2-5(6) mm, rubinasto rdeče, brez sprememb ob dotiku, kar velja tudi za ustja cevk, ki so do 1 mm v premeru, nepravilnih oblik, oglata, sprva temno rdeča do češnjevo rdeča, kasneje obledijo na rjasto rjave tone.

BET: 2-6 x 0.5-2 cm, v mladosti z odebeljenim vrhom in ozkim dniščem, kasneje bolj ali manj valjast, sicer različnih oblik, zgornja polovica je drobno žametasto vijolično zrnata, rumenkast v dnišču z žvepleno rumenim micelijem.

MESO: belkasto, kremasto do rozasto v klobuku in zgornji polovici beta, ob prerezu je čvrsto, se ne spremeni, temno rumeno v spodnjem delu beta, s prijetnim, neznačilnim vonjem in blagim okusom.

TROSI: 5.5-7.5(9.5) x 4-5.5 µm, elipsasti do jajčasti, gladki, trosni prah je svetlo rjav.

RASTIŠČE: Raste v toplejših listnatih gozdovih, pod različnimi vrstami hrasta, poleti in jeseni, sicer razširjen, a redek tako po Evropi kot v Sloveniji.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: neužitna

PODOBNE VRSTE: Podoben mu je Chalciporus piperatus, pekoči bakrenopor, ki ima zelo pekoče meso in drugačno barvo klobuka, elipsoidne trose in raste bolj pogosto pod iglavci.

Foto: Bojan Rot.

SINONIMI: Boletus rubinus W.G. Sm. (1868), Rubinoboletus rubinus (W.G. Sm.) Pilát & Dermek (1969), Suillus rubinus (W.G. Sm.) Kuntze (1898), Xerocomus rubinus (W.G. Sm.) A. Pearson (1946)

Priprava opisa: Dejan Valh

SpeciesFungorum:311024




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 304

Login

Datum zadnje spremembe strani: 14 april 2023 14:48
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.104 sekundah.