From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Butyriboletus roseogriseus, jelov maslenec

<< Butyriboletus regius, kraljevi maslenec | Gobe | Butyriboletus subappendiculatus, nemodreči maslenec >>

Butyriboletus roseogriseus, jelov maslenec

Butyribolétus roseogríseus (Šut., M. Gra., M. Kol., Jan. & Kříž) Viz. & Gel. (2014)
Rod: Butyriboletus - maslenci

Butyribolétus roseogríseus, jelov maslenec
Butyribolétus roseogríseus - užitna jelov maslenec

ZNAČILNOST: lep in gobanom podoben maslenec živi pod jelovimi drevesi oz. jelkami in smrekami, ima masleno rumeno trosovnico in bet, ki na pritisk ne pomodri.

KLOBUK: 4-10(13) cm, mlad poloblast in pozneje izbočen ter končno sploščen, neenakomerno oblazinjen, mlad je delno sivo rožnat, kasneje sivkast do okrast ali rjav, a z ostanki rožnatih in rdečih odtenkov na robu klobuka, barva klobuka se med rastjo precej spreminja, na prerezu je rumen, na pritisk in na prerezu ne spreminja barve, žametast, v suši svetlejši in razpokan, starejši je grbast in na robu neraven ter rjavkast.

TROSOVNICA: je luknjičasta, cevke so dolge kot klobuk po debelini, sprva svetlo rumene ter kasneje okrasto rumene, lahko pomodrijo, prirasle k betu, luknjice so majhne in polne ter goste, rumene kot cevke, lahko tudi olivno do rjavo oranžne, na pritisk delno pomodrijo.

BET: 5-10(12) cm visok in 2-4(5) cm širok, valjast, zajeten in mesnat, v dnišču odebeljen, rumen, prekrit z rumeno mrežico, lisasto škrlaten in proti dnišču umazano rožnato lisast, včasih mrežast, na dotik oz. pritisk včasih bledo sivo modre barve, robovi lukenj od polžev se obarvajo rdečkasto, micelij v dnišču je belkast.

MESO: rumeno in v betu svetlo rumeno, proti dnišču rjavo do rjasto rjavo, sprva čvrsto in kompaktno, pozneje mehko, blagega in rahlo gobastega okusa, vonj je neznaten, na prerezu se barvno ne spreminja.

TROSI: 11-16.7 x 4.5-7.5 µm, široko elipsoidni, gladki, trosni prah je olivno tobačno rjav.

RASTIŠČE: raste v iglastih gozdovih večinoma pod jelkami, tudi pod smrekami, v mešanih gozdovih pa tudi pod bukvami in leskami, posamično ali v majhnih skupinah, poleti in jeseni, razmeroma redek.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-

UPORABNOST: užitna.

Foto: Jernej Gradišnik.

SINONIMI: Boletus roseogriseus Šutara (2014)

SpeciesFungorum:550632

Priprava opisa: Miro Šerod

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/ButyriboletusRoseogriseus
Page last modified on 05 februar 2023 11:09