<< Butyriboletus pseudoregius, lepi maslenec | Gobe | Butyriboletus roseogriseus, jelov maslenec >>
Butyribolétus régius (Krombh.) D. Arora & J.L. Frank (2014)
Rod: Butyriboletus - maslenci
ZNAČILNOST: en naših najlepših gobanov z rožnato rdečim klobukom, živo rumeno trosovnico in betom, ki na pritisk ne pomodri in raste v svetlih, toplih, listnatih gozdovih, na apnenčastih tleh.
KLOBUK: 5-20 cm, mlad poloblast, pozneje blazinast, končno sploščen, ima rožnato rdeč klobuk, ki na pritisk in na prerezu ne spreminja barve, žametast, po površini včasih nekoliko pegast, v starosti gladek in udrt na ospredju, v suši pa svetlejši in razpokan, na rumeno rožnati osnovi nastanejo včasih različni rdeči toni, največkrat pa je svetlo češnjevo rdeč do temno vinsko rdeč, včasih celo lilasto do nekoliko vijoličasto obarvan, celo nekoliko rjavkast.
TROSOVNICA: cevke so 0.5-3 cm dolge, sprva svetlo rumene, citronasto do zlato rumene, pozneje olivno zelenkaste, prirasle k betu, luknjice sprva polne, goste, rumene kot cevke, na pritisk ne pomodrijo.
BET: 3-5 x 5-10 cm, valjast, zajeten, mesnat, v dnišču odebeljen, rumen, prekrit z rumeno mrežico, na dotik ne spremeni barve.
MESO: svetlo do živo rumeno, sprva čvrsto, kompaktno, pozneje mehko, pod kožico nekoliko rožnato rdečkasto, pri tleh nekoliko škrlatno do karminasto rdečkasto, je prijetnega in milega okusa, prijetno tudi diši, na prerezu se barvno ne spreminja.
TROSI: 11-16 x 4-5 µm, elipsoidni, gladki, trosni prah je olivno tobačno rjav.
RASTIŠČE: raste v svetlih, toplih, listnatih gozdovih na apnencu, pod bukvami, hrasti in gabri, med travo, v gričevnastem svetu, raste tudi v mešanem gozdu, posamično ali po dva skupaj, poleti in jeseni, razmeroma redko. V nekaterih letih je kar pogost, sicer pa zvest svojim rastiščem. Vrsta je mikorizna z listavci.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-
UPORABNOST: užitna. ZAVAROVANA. Goba je na Rdečem seznamu gliv!
PODOBNE VRSTE: Podobni, prav tako užitni Butyriboletus pseudoregius, lepi maslenec ima bolj svetlo rdeči klobuk in na pritisk pomodri, raste pa na podobnih rastiščih. Podoben je tudi užitni Lanmaoa fragrans, dišeči zlatocevar, ki ima rdeče rjavi klobuk, rumeno trosovnico in rumen bet in je proti dnišču rdeč, nima pa mrežice in meso mu na prerezu pozeleni. Bolj ali manj v celoti rdeč je tudi pogojno užitni in zavarovan Rubroboletus dupainii, Dupainov rubinovec, ki uspeva na apnenčastih tleh.
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Boletus appendiculatus subsp. regius (Krombh.) Konrad (1925), Boletus appendiculatus var. regius (Krombh.) Costantin & L.M. Dufour (1891), Boletus regius Krombh. (1832), Boletus regius f. aureus M. Lamb. & Estadès (2007), Boletus regius f. citrinus A. Guerra (1999), Boletus regius var. peltereaui J. Blum (1965), Boletus subtomentosus subsp. cerasinus C. Martín (1903), Butyriboletus regius f. aureus (M. Lamb. & Estadès) Klofac (2016), Dictyopus appendiculatus var. regius (Krombh.) Quél. (1886), Dictyopus regius (Krombh.) Quél. (1888), Suillus regius (Krombh.) Kuntze (1898), Tubiporus regius (Krombh.) P. Karst. (1882)
Priprava opisa: Miro Šerod
seznam×zacetni seznam×nadaljevalni
trosovnica×cevkasta meso×nespremenljivo bet×mrezica×ima
<< Butyriboletus appendiculatus, rumeni maslenec | Obvezni seznam gliv za pridobivanje naziva determinator | Caloboletus calopus, leponogi postavnež >>
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 213