<< Butyriboletus appendiculatus, rumeni maslenec | Gobe | Butyriboletus pseudoregius, lepi maslenec >>
Butyribolétus féchtneri (Velen.) D. Arora & J.L. Frank (2014)
Rod: Butyriboletus - maslenci
ZNAČILNOST: spoznamo ga po srebrno sivem klobuku, ki je suh in bleščeč, ima rumeno trosovnico, ki na pritisk pozeleni, rumen, mrežast bet pa je običajno rahlo rdečkasto nadahnjen.
KLOBUK: 6-15 cm, sprva polkrožen, kasneje je zravnan in blazinast, gladek, bleščeč, sprva bel, nato srebrno siv, star je temnejši, na pritisnjenih mestih pa porjavi.
TROSOVNICA: je iz cevk in rumena, cevke so razmeroma kratke, priraščene na bet in ob njem nekoliko krajše, luknjice so okrogle ali oglate, rumene, na pritisk takoj pozelenijo.
BET: 5-10 x 2-6 cm, najprej trebušast, nato rahlo betičast, proti dnišču zašiljen, rumen, mrežast, pogosto je nekoliko rdeče nadahnjen.
MESO: rumenkasto, v klobuku pomodri na prerezu, v dnišču beta pa pordeči, prijetnega vonja in ima nekoliko okus po lešnikih.
TROSI: 9-16 x 5-6.5 µm, vretenasti, elipsasti, trosni prah je rjavo oliven.
RASTIŠČE: pod listavci, na apnenčastih tleh, razmeroma redko, od poletja do jeseni.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna. Dobra, dokler je mlada, bet pozneje postane trd, klobuk pa se hitro zmehča, najboljše jo je mešati z drugimi gobami.
PODOBNE VRSTE: Lahko ga zamenjamo s sorodnimi gobami, ki imajo tudi rumeno trosovnico in so milega okusa oziroma ne grenijo. Brez mrežice na betu je Neoboletus erythropus, žametasti novogoban, ki ima tudi rumenkasto meso, ki močno pomodri in je pogojno užiten. Rumenkasto meso, ki le v dnišču pordeči, ima Hemileccinum impolitum, preprosti turkovec, ki pa nima mrežice na betu. Rahlo žametast, temno rjav klobuk in rumene luknjice ima Lanmaoa fragrans, dišeči zlatocevar. Čeprav trosovnica v starosti pozeleni, trosni prah ohrani zlato rumeno barvo, raste pa pod listavci, predvsem pod hrasti in je užiten, vendar ni pogost.
Foto: Eva Zupan.
SINONIMI: Boletus appendiculatus subsp. pallescens Konrad (1929), Boletus appendiculatus var. pallescens (Konrad) Kühner & Romagnesi (1953), Boletus fechtneri Velen. (1922), Boletus pallescens (Konrad) Singer (1936), Boletus romellii Kallenbach (1931), Tubiporus appendiculatus var. pallescens (Konrad) Imler (1950)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 211