<< Auricularia auricula-judae, bezgova uhljevka | Gobe | Auricularia mesenterica, brestova uhljevka >>

Auricularia fuscosuccinea, sočna uhljevka

Auriculária fuscosuccínea (Mont.) Henn. (1893)
Rod: Auricularia - uhljevke

Auriculária fuscosuccínea, sočna uhljevka
Auriculária fuscosuccínea - užitna socna uhljevka

ZNAČILNOST: trosnjak je po obliki podoben ušesom in je v zrelem stanju sočnega videza, raste pa predvsem na odpadlih ali odmrlih delih listavcev, najpogosteje na brezovih drevesih.

TROSNJAK: trosnjak je 2-6 (tudi do 12) cm širok, 4-5 (8) mm debel, želatinaste forme, površina je gladka in viskozna, površina je sprva diskasta ali ploščata in vbočena kot skodelica, kasneje dobi podobo nepravilnega ušesa oz. uhlja, zrela je neravna in sicer grebenasta ali nagubana, tudi z vbočenimi (konkavnimi) vdolbinami, lahko je ovalna ali pahljačaste oblike, v vlagi je na zgornji oz. zunanji rodovitni površini modrikast ali rožnate barve in tudi bledo rjav, rahlo prosojen, sočnega videza in mehak oz. elastičen, v suhem stanju je belkast do sivkast in nekoliko otrdi, lahko je tudi rdečkasto rjav, od mesta priraščenosti na osnovo so vidne izstopajoče žile, na spodnji nerodovitni površini je belkast do bledo siv in prašnat ali poprhnjen, povsem suh oz. izsušen je trd in skoraj počrni, na prečnem prerezu je vidnih več slojev in sicer zunanji sloj drobnih površinskih dlačic, površinski kompaktni sloj, sloj laksa (je elastičen kot najlon), srednji sloj, spodnji sloj himenija oz. trosne plasti in drugi sloji.

TROSOVNICA: trosi se nahajajo na zunanji rodovitni površini trosnjaka, ki je prekrita s kratkimi sivkastimi dlačicami velikosti 50-85 μm, konice so zaobljene.

BET: ga nima, trosnjak je bočno priraščen na osnovo.

MESO: mehko in sočno, tanko, gumijasto ali želatinasto, suh je otrdel in usnjat, meso je iz želatiniziranih hif, neznačilnega vonja in okusa.

TROSI: 9-13 x 4-5.6 μm, ukrivljeno valjasti, gladki, alantoidni, hialini, trosni prah je bel.

RASTIŠČE: raste kot saprofit na odpadlih in odmrlih listnatih drevesih, predvsem na brezah, na odpadlih vejah, skupinsko kot tesno združen grozd želatinastih ušes, uspeva od pomladi do pozne jeseni, redka.
Čas rasti: -III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: užitna.

PODOBNE VRSTE:

Foto: Miro Delalut.

SINONIMI: Auricula fuscosuccinea (Mont.) Kuntze [as 'fusco-succinea'] (1891), Exidia fuscosuccinea Mont. [as 'fusco-succinea'] (1842), Hirneola fuscosuccinea (Mont.) Sacc. (1888), Hirneola nigra var. fuscosuccinea (Mont.) Fr. (1849)

Priprava opisa: Miro Šerod

SpeciesFungorum:309392




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 162

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 11:34
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.164 sekundah.