(preusmerjen od Gobe.AurantioporusFissilis)
<< Panus neostrigosus, pusti strnjenec | Gobe | Paragalactinia michelii, Michelijeva paskledka >>
Pappía físsilis (Berk. & M.A. Curtis) Zmitr. (2018)
Rod: Pappia - zlatoluknjičarke
ZNAČILNOST: trosnjak ima luknjičasto trosovnico in v zrelem stanju površino klobuka skoraj zlate barve, kar je še posebej opazno na stiku glive s substratom (drevesno skorjo), ima tudi mehko konstitucijo, spada pa med poroidne (luknjičaste) glive in raste na drevesih ter je rastlinski patogen.
KLOBUK: 5-18 (30) cm širok, pahljačaste strukture in priraščen na osnovo, sprva bel in kasneje ima zgornjo površino rumenkasto ali okrasto do zlato, spodnji del klobuka pa je kremasto-roza barve in star umazano sivo-rjav, dvoplasten na prerezu, površina je iz dolgih finih laskov, tesno nagnetenih skupaj in pokončnih, ki so na površini z luknjicami rumenkaste barve, zlata barva je vidna tudi na stiku glive s substratom ter na obrobju stika (kot je razvidno s fotografije!), rob je lahko zaokrožen ali oster, v sočnem stanju je voskast, masivna goba.
TROSOVNICA: je luknjičasta, cevke so sprva bele do rumenkaste barve in kasneje kremasto rožnate barve, v suhem stanju so rumeno okraste ali skoraj zlate, stare pa so sivo-rjave, pore so okrogle in z gostoto 2-3 na mm.
BET: ga nima, raste neposredno na substratu.
MESO: belo, pri starejših gobah umazano belo do rumenkasto, mlada goba mehka in stara trda, masivno, neznačilnega vonja in grenkega okusa.
TROSI: 4-5.5 x 2.5-3.5 µm, skoraj elipsasti, gladki, tankostenski, hialini, trosni prah je svetlo rumen.
RASTIŠČE: nevarni parazit raste v gozdovih na živih listavcih, najraje na brezah, tudi v sadovnjakih na jablanah, na odpadnih ali odmrlih delih listavcev, uspeva v rastni dobi od zgodnjega poletja do zime, sicer pa celo leto, povzroča belo trohnobo, redek.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII-
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE:
Foto: Slavko Šerod.
SINONIMI: Aurantiporus alborubescens (Romell) H. Jahn (1973), Aurantiporus fissilis (Berk. & M.A. Curtis) H. Jahn (1973), Aurantiporus fissilis (Berk. & M.A. Curtis) H. Jahn ex Ryvarden (1978), Leptoporus alborubescens (Romell) Pilát (1940), Leptoporus albosordescens (Romell) Pilát (1932), Leptoporus albosordescens subsp. alborubescens Bourdot & Galzin (1925), Leptoporus fissilis (Berk. & M.A. Curtis) Pilát (1938), Odoria alborubescens (Romell) V. Papp & Dima (2017), Phaeolus alborubescens Bourdot & Galzin (1925), Phaeolus albosordescens (Romell) Bourdot & Galzin (1925), Phaeolus albosordescens subsp. alborubescens (Romell) Bourdot & Galzin (1925), Polyporus cavernosus Velen. (1922), Polyporus fissilis Berk. & M.A. Curtis (1849), Polyporus fuscomutans Lloyd (1922), Polyporus pomaceus Velen. (1922), Spongipellis fissilis (Berk. & M.A. Curtis) Murrill (1907), Tyromyces alborubescens (Romell) Bondartsev (1953), Tyromyces fissilis (Berk. & M.A. Curtis) Donk (1933)
Priprava opisa: Miro Šerod
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1986