From Gobarsko društvo Lisička Maribor

Gobe: Armillaria borealis, severnjaška mraznica

<< Apioperdon pyriforme, hruškasta prašničarka | Gobe | Armillaria cepistipes, čebulasta mraznica >>

Armillaria borealis, severnjaška mraznica

Armillária boreális Marxm. & Korhonen (1982)
Rod: Armillaria - mraznice

Armillária boreális, severnjaška mraznica
Armillária boreális - pogojno užitna severnjaska mraznica

ZNAČILNOST: večinoma rastejo v šopih na odmrlem ali še živem lesu.

KLOBUK: 2.5-7 cm, sprva izbočen, kasneje sploščen do neenakomeren, v sredini skoraj vedno majhna grba, površina je brez sijaja, iz sredine navzven fino vlaknasto luskasta, ob robu gladka, brez lusk, luske so okraste ali okrasto rjavkaste do rumenkaste, je higroskopna, vlažna je oker rjava, suha pa kremasto rumenkasta, rob je do 10 mm širok in prosojno nažlebkan, oster, z natrganimi ostanki bele ovojnice.

TROSOVNICA: mladi lističi so beli, kasneje oker rjavkasti, široki, posamezni razvejani, široko priraščeni na bet, lahko tudi rahlo segajo navzdol po betu, ostrinka je gladka, na poškodovanih mestih nekoliko rjavi.

BET: 6-10 x 0.5-1.5 cm, valjast, proti dnišču večinoma odebeljen, površina svetlo oker, vzdolžno belo vlaknast, proti dnišču temneje do temno rjav, obroček je vlaknato-kožnat, bel, mestoma z rumenkastimi do rjavkastimi kosmiči, nad njim vzdolžno vlaknasto rebrast, belkast, elastičen, votel.

MESO: belo, tanko mesnato, vonj prijeten, okus blag po svežem jesenskem gobanu.

TROSI: 5.5-8.7 x 4.3-5.1 μm, široko eliptični, gladki, s kapljicami, trosni prah je svetlo kremaste barve.

RASTIŠČE: raste na lesu listavcev ali iglavcev kot parazit ali saprofit, naseljuje ležeča debla ali štore in odmrla ali poškodovana še stoječa drevesa, uspeva poleti in jeseni, je razširjena.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI-

UPORABNOST: pogojno užitna. Uporabni so ne preveč stari klobuki (ne razprti), gobe je treba dobro prekuhati in vodo odliti.

PODOBNE VRSTE: Podobni sta ji Armillaria gallica, rumenovenčna mraznica, ki ima tudi rumenkaste kosmiče na obročku, nima pa take grbe, pa tudi Armillaria ostoyae, črnomekinasta mraznica, ki pa ima vijoličasto do rdeče rjavo obarvan klobuk s črno rjavimi, pogosto piramidastimi luskami, izrazit valovit obroček s črnorjavim robom, ostanke ovojnice na površini beta ter najpogosteje raste na iglavcih. V nekaterih primerih je možna zamenjava tudi z Pholiota - luskinarji.

Foto: Anton Poler.

SINONIMI: -

Priprava opisa: Sabina Mali

Armillaria borealis, severnjaska mraznica

SpeciesFungorum:110479

Retrieved from https://www.gobe.si/Gobe/ArmillariaBorealis
Page last modified on 11 oktober 2022 11:05