<< Amanita caesarea, knežja mušnica | Gobe | Amanita citrina, citronasta mušnica >>
Amaníta cecíliae (Berk. & Broome) Bas (1984)
Rod: Amanita - mušnice/lupinarji
ZNAČILNOST: spada med največje lupinarje, raste pa ne samo v višinskih gozdovih, temveč tudi v nižinah pod listavci. Na okrastem klobuku so prilepljene sive krpice ovoja, sivo marogast pa je tudi bet, ki ima proti dnišču več obročastih raztrganin. Lupinarji v svoji osnovni obliki lahko obstajajo v rdečkastih, rumeno rjavih ali sivo rjavih odtenkih in ne le v nekakšni pozlačeni obliki, po kateri imajo ime.
KLOBUK: 8-15 cm, sprva zvonast, pozneje sploščen, precej mesnat, rjavkast, rdečkasto rumeno rjav ali sivo rjav, temnejši na temenu, obrobje ima drobno nagubano in pozneje razpokano. Ko lupina razpoka, ostane v obliki krpic na klobuku in sicer na gladki površini kot debele bele krpice, pozneje sive in končno črne, ki jih lahko z lahkoto odstranimo.
TROSOVNICA: lističi so beli, gosti, široki, ob betu prosti, zaokroženi.
BET: 12-20 x 1.5-3 cm, visok, stebrast in votel, sivo luskast bet ima proti dnišču več raztrganih obročev s priraščeno lupino in je tam nekoliko širši kot pod klobukom, v prečnih progah je rjavo nakosmičen, brez zastirala, v spodnjem delu pa ima 2-3 prečne obročke.
MESO: belo, nežno, krhko, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 11.5-14 µm, kroglasti, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: v listnatih in iglastih gozdovih, v višjih in nižjih predelih, v manjših skupinah, raste poleti in jeseni, ni pogost.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: pogojno užitna, potrebno jo je dobro prekuhati.
PODOBNE VRSTE: Pri nabiranju mladih lupinarjev, ki imajo v ovojnico zavito in po robu belo plodišče, moramo biti vedno pozorni na nažlebkanost ob robu klobuka. Sicer lahko v najslabšem primeru pri nenatančnem določanju lupinarjev le-te zamenjamo z mušnicami, med njimi pa je lahko celo smrtno strupena Amanita phalloides, zelena mušnica. Če smo v dvomih, je bolje, da mlade primerke pustimo v gozdu, da razvijejo svoje prepoznavne značilnosti.
Foto: Jernej Gradišnik.
SINONIMI: Agaricus ceciliae Berk. & Broome (1854), Amanita ceciliae f. royeri (L. Maire) Courtec. (2008), Amanita inaurata Secr. ex Gillet (1874), Amanita inaurata f. argentina Raithelh. (1987), Amanita inaurata f. royeri L. Maire (1918), Amanita strangulata var. royeri (L. Maire) Contu (2000), Amanitopsis ceciliae (Berk. & Broome) Wasser (1992), Amanitopsis inaurata (Secr. ex Gillet) Fayod (1889), Vaginata inaurata Secr. ex A.H. Sm. (1949)
Priprava opisa: Miro Šerod
Amanita ceciliae, pozlaceni lupinar
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 75