<< Aleuria boudieri, rdeča latvica | Gobe | Aleuria luteonitens, žarnorumena latvica >>
Aléuria céstrica (Ellis & Everh.) Seaver (1928)
Rod: Aleuria - latvice
ZNAČILNOST: svetlo oranžno-rumena goba ima gladko skledičasto površino in raste v večjih skupinah, kjer so gobe stisnjene druga ob drugo, ime pa je dobila po najdrobnejših trosih v svojem rodu, ki so mrežasti.
KLOBUK: trosnjak je širok 1.5-6 mm, skledaste ali čašaste oblike in s staranjem vse bolj sploščen, gol na obeh straneh - zgoraj in spodaj, mlad je svetlo oranžno-rumene barve, pozneje postane zgornja površina v svežem stanju svetlo oranžna, sčasoma pa prehaja v rjavo oranžno, spodnja stran je oranžna do bledo oranžna, mlad ima kroglasto obliko in nato konkavno, s staranjem pa postopoma postaja vse bolj nepravilnih oblik, navzven je gladek ali rahlo zamrznjene forme.
TROSOVNICA: je vsa notranja površina trosnjaka, ki je gladka.
BET: ga nima, trosnjak je priraščen na osnovo.
MESO: na prerezu je oranžne barve, krhko, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 6-9.5 x 3.5-5 µm, eliptične oblike, nepravilno mrežasti, hialinski, z dvema oljnima kapljicama, mrežasta morfologija njegovih trosov ga razlikuje od ostalih vrst, trosni prah je brezbarven.
RASTIŠČE: saprotrofna goba raste na peščeno-humusnih tleh, najraje pod bukvami, tudi pod hrasti, najdemo jo tudi med mahom, uspevajo skupinsko in tesno skupaj od pozne pomladi do jeseni, redka.
Čas rasti: -V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Tomaž Vučko.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Peziza cestrica Ellis & Everh. (1885), Humaria cestrica (Ellis & Everh.) Sacc. (1889)