<< Albatrellopsis confluens, zraščena mesnatovka | Gobe | Albatrellus ovinus, ovčji mesnatovec >>
Albatréllus citrínus Ryman (2003)
Rod: Albatrellus - mesnatovci
ZNAČILNOST: citronasto rumena in mesnata goba raste v zraščenih šopih in redkeje posamično.
KLOBUK: 3-7 cm v premeru, je včasih zaraščen s sosednjim klobukom in ustrezno večji, nepravilno krožne do pahljačaste oblike, z valovitim in brazdastim robom, gladek, površina je polstena ali z drobnimi luskicami na temenu in suha, pogosto razpokana, mlad belkaste barve in kasneje citronast ali limonasto rumen, starejši bledo oranžne ali tudi do bledo rjave barve.
TROSOVNICA: spodnja stran klobuka je prekrita z 1-2 mm debelimi belkastimi luknjicami, ki na pritisk porumenijo in segajo rahlo po betu navzdol, v suhem vremenu so lahko oranžne barve, luknjice so okrogle do oglate, gostota je 2-4 na mm.
BET: 2-4 x 0.7-1.5 cm, pogosto ni priraščen v sredini klobuka in je centralen ali ekscentričen, poln, valjast ali tudi sploščen, navzdol zožen, včasih vejast, sprva belkast in kasneje citronast, suh tudi z rumenimi ali oranžnimi lisami.
MESO: krhko, čvrsto in mesnato, zrnato, belo, prijetnega vonja in neznačilnega okusa.
TROSI: 4-4.5 x 3-4 μm, skoraj okrogli ali tudi jajčasti, gladki, hialini, amiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste v iglastih in mešanih gozdovih, na stelji iz iglic ali na golih ter z mahom pokritih tleh, poleti in jeseni, redko posamič in pogosteje v šopih, ni pogost.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: užitna.
PODOBNE VRSTE: Albatrellus ovinus, ovčji mesnatovec mu je podoben predvsem zaradi belkaste barve in podobnega rumenenja. Zato pride do zamenjav, ki pa niso usodne, saj sta oba užitna. Podoben mu je tudi Albatrellus subrubescens, rumeneči mesnatovec, ki pa lahko povzroča prebavne motnje, vendar je tudi redkejši.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: jih ni!
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 56