<< Abortiporus biennis, dvoletni polluknjičar | Gobe | Agaricus altipes, dolgobetni kukmak >>

Acrospermum compressum, zelna lancetovka

Acrospérmum compréssum Tode (1790)
Rod: Acrospermum - lancetovke

Acrospérmum compréssum, zelna lancetovka
Acrospérmum compréssum - neužitna zelna lancetovka

ZNAČILNOST: zelo majhen trosnjak je po obliki podoben podolgovati in sploščeni palici ali lanceti oziroma dvoreznemu kirurškemu nožu, raste pa skupinsko na zelnatih rastlinah oz. zeleh, kot so zelišča, kakor tudi na odpadnem lesu.

KLOBUK: 1-4 mm visok in 0.5-0.7 mm debel trosnjak je pokončen in podolgovat, bolj ali manj žebljaste oblike in ob straneh sploščen, razdeljen na nerazločno glavico in stebelni del, na vrhu koničast ali tudi prečen kot pri izvijaču, sivo črne barve do temno črno rjav, lahko tudi olivno rjavkast, površina je fino neravna, znotraj sivkasto bel in delno votel, ni povsem raven po dolžini, temveč je rahlo in valovito zavit.

TROSOVNICA: sestoji iz votline znotraj trosnjaka, kjer so shranjeni trosi.

BET: celoten trosnjak je po višini hkrati bet ali pa je v dnišču nekoliko zožen in izgleda kot majhen bet dolžine do 1 mm.

MESO: žilavo, prožno, razmeroma tanko, temno rjavo, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 300-450 x 1-2 µm, nitasti in podolgovati ter tanki, hialini, občasno s kapljicami, trosni prah je belkast.

RASTIŠČE: saprofitski trosnjak uspeva na zeliščih in rastlinah, na svežih koprivah od maja do julija, na travi, na suhih steblih rastlin raste dlje in sicer od pomladi do zgodnje jeseni, tudi na odpadlih razpadajočih kosih lesa, ima posebne ekološke funkcije, saj prispeva k razgradnji rastlinske organske snovi, raste množično in razpršeno skupinsko, ni pogosta.
Čas rasti: -III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Acrospermum compressum var. foliicola (Berk.) Riddle [as 'foliicolum'] (1920), Acrospermum compressum var. fungorum Alb. & Schwein. (1805), Acrospermum compressum var. iridis Feltgen (1901), Acrospermum compressum var. rhomboidale Fuckel (1870), Acrospermum foliicola Berk. [as 'foliicolum'] (1876), Clavaria compressa (Tode) Purton (1821), Clavaria herbarum Pers. (1794), Clavaria herbarum var. fungorum Alb. & Schwein. (1805), Geoglossum herbarum (Pers.) Gray (1821), Sclerotium herbarum (Pers.) Nees (1816)

SpeciesFungorum:140891




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 2

Login

Datum zadnje spremembe strani: 03 oktober 2024 11:58
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.092 sekundah.